Zatrudnianie cudzoziemców (w tym uchodźców) w Polsce w ujęciu podatkowym oraz w zakresie ubezpieczeń społecznych w 2024 r.
Celem kursu jest poszerzenie kwalifikacji zawodowych z zagadnień dotyczących podatkowych i ubezpieczeniowych aspektów związanych z zatrudnianiem/współpracą z cudzoziemcami. Na szkoleniu poruszane będą zagadnienia związane z różnymi formami współpracy, różnymi miejscami wykonywania przez cudzoziemców zleconych zadań oraz dalszych konsekwencji na gruncie przepisów podatkowych, oraz ubezpieczeń społecznych. Poruszone zostaną również tematy związane z tzw. ulgą dla młodych dla cudzoziemców, ulgą na powrót i inne.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez cudzoziemców na terytorium RP z uwzględnieniem zapisów właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania:
- ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy ustawowy oraz wynikający z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z uwzględnieniem przepisów szczególnych ustawy PIT (ułatwienie dotyczące uznania osób z Ukrainy za polskich rezydentów podatkowych),
- miejsce zamieszkania,
- umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (ich rola i kolejność zastosowania),
- zasady dotyczące opodatkowania pracowników najemnych (klauzula 183 dni, pojęcie „ekonomiczny pracodawca”),
- opodatkowanie dochodów osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym,
- ryczałt dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym,
- ulga dla młodych dla nierezydenta,
- ulga na powrót,
- certyfikat rezydencji,
- prowadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce,
- obowiązek oraz prawo złożenia zeznania przez cudzoziemców,
- praca nierezydenta na rzecz zagranicznego podmiotu - informacje ORD-W1,
- metody unikania podwójnego opodatkowania wynikające z ustawy oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- możliwość uwzględnienia przy rozliczeniu podatkowym w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeń,
- informacje podatkowe PIT-11 oraz IFT-1/1R sporządzane przez płatników (z zastosowaniem właściwego identyfikatora podatnika) oraz deklaracje podatkowe PIT-37, PIT-36 sporządzane przez podatników.
- Ubezpieczenia społeczne cudzoziemców zatrudnionych w Polsce oraz wykonujących pracę w Polsce (sytuacje braku tytułu do ubezpieczeń społecznych w Polsce) z uwzględnieniem ustawodawstwa UE oraz właściwych umów o zabezpieczeniu społecznym:
- zasada jednego ustawodawstwa,
- zasada równego traktowania,
- zasada sumowania okresów ubezpieczenia, zatrudnienia i zamieszkania,
- „stały charakter pobytu” cudzoziemców na terytorium RP a podleganie ubezpieczeniom w Polsce,
- wyjątki od zasady podlegania ubezpieczeniu w kraju wykonywania pracy,
- pracownicy delegowani,
- pracownicy transportu międzynarodowego,
- pracownicy pracujący jednocześnie na terenie kilku państw członkowskich,
- działalność prowadzona w kilku państwach jednocześnie,
- podleganie przez nierezydentów ubezpieczeniom w Polsce,
- ubezpieczenia obywateli państw trzecich.
Prowadzący:
Aleksander Gniłka
Doradca podatkowy (nr wpisu 11512), wspólnik, założyciel i Prezes zarządu Tax Support Center Sp. z o.o., absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego.
Specjalizuje się w zagadnieniach podatków dochodowych od osób prawnych i fizycznych, ubezpieczeń społecznych i problematyce cen transferowych. Wcześniej pracownik międzynarodowej firmy doradczej Rödl & Partner oraz szef działu podatku dochodowego od osób prawnych w Tax Advisors Group Sp. z o.o. Autor kilkudziesięciu publikacji z tematyki prawa podatkowego (Grupa wydawnicza Infor, Wydawnictwo Presscom, Rzeczpospolita) oraz autor i współautor kilku pozycji książkowych. Wykładowca na studiach podyplomowych: „Doradca Podatkowy” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz „Kadry i Płace” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Doświadczony szkoleniowiec.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.