Zasiłki ZUS w czasie pandemii
W związku z pandemią i pomocą kierowaną do przedsiębiorców wielu z nich jest zobligowanych do zmiany wymiaru czasu pracy zatrudnionych pracowników. Większość przypadków dotyczy okresowej zmiany, jednak zdarza się również, że w związku z COVID 19 wymiar zostaje zmieniony na dłużej. Tego typu sytuacje wpływają zasadniczo na wysokość wypłacanych świadczeń, przy czym świadczeniobiorcy często korzystają naprzemiennie z różnych rodzajów zasiłków.
Kiedy podstawa wymiaru zasiłku ulegnie zmianie i w jakich przypadkach zmiany w ustawie o Covid-19, które weszły w życie 09.10.2020 r. oraz 16 grudnia 2020 r. pozwalają na ponowne przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku?
Dowiedz się już dziś i zapisz się na szkolenie.
Szkolenie skierowane do osób zajmujących się naliczaniem i wypłatą świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zatrudnionych w działach kadrowo płacowych oraz biurach rachunkowych. Szkolenie pozwoli zapoznać się z zasadami ustalania podstawy zasiłków i świadczeń ze szczególnym uwzględnieniem zmiany wymiaru czasu pracy w okresie COVID-19.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
1. Zasiłki ZUS wypłacane w czasie epidemii:
Zasiłek opiekuńczy - zasady ogólne.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 (zasiłek na dziecko zdrowe do lat 8, niepełnosprawne w różnym wieku, zasiłek opiekuńczy gdy na dziecko zostanie wystawiona decyzja Inspektora sanitarnego, gdy niania nie może sprawować opieki z powodu COVID-19).
- Zasiłek opiekuńczy dla członka rodziny poddanego obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.
- Prawo do zasiłku, brak prawa do zasiłku, praca zmianowa rodziców, przestój, dyżury, gotowość do pracy, praca zdalna, a wypłata zasiłku opiekuńczego.
- Wysokość zasiłku opiekuńczego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dokumentacja niezbędna do wypłaty, sumowanie dni wypłaty do okresu, za który przysługuje opieka, jak prawidłowo wypełnić oświadczenie, ZUS Z-15a, ZUS Z-15b, ZAS 36.
- Zasiłki chorobowe i świadczenie rehabilitacyjne w związku z COVID-19:
- Zasiłek chorobowy w trakcie kwarantanny.
- Kwarantanna w związku z powrotem z zagranicy.
- Kwarantanna współlokatorów osób zakażonych.
- Choroba zakaźna, a prawo do zasiłku.
- Wysokość świadczeń i zasiłków (wysokość zasiłków w okresie kwarantanny lub izolacji).
- Grupy zawodowe, którym w czasie COVID-19 przysługuje podwyższone prawo do zasiłku (zasady ustalania prawa do świadczeń dla osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej, wykonujących zadania członka ochotniczej straży pożarnej; kiedy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy zasiłek.
- kiedy przeliczyć zasiłek i wypłacić wyrównanie za okres wsteczny przed 29 listopada 2020 r.).
- Dokumentacja niezbędna do wypłaty (oświadczenia, decyzje przyznające prawo do zasiłków i świadczeń).
- Zasady wypełnienia ZUS Z-3 (co uwzględnić w ZUS Z-3, jakich składników nie należy zamieszczać, by uniknąć nadpłaty świadczeń wypłacanych przez ZUS).
2. Podstawa wymiaru zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
- Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku- kiedy podstawę ustalić z 12 miesięcy, a w jakich przypadkach z krótszego okresu.
- Uzupełnianie podstawy wymiaru o dni choroby, urlopu wypoczynkowego.
- Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku - dodatki, premie i nagrody (miesięczne, roczne, kwartalne lub inne składniki okresowe).
- Nadgodziny, dyżury, dodatki nocne, umowy cywilnoprawne zawarte z pracownikiem.
- Zmiana wymiaru czasu pracy - wyliczenie świadczeń w związku z koniecznością zmiany wymiaru czasu pracy z powodu epidemii. Czy w związku z wprowadzonymi rozporządzeniem zmianami należy dokonać ponownego przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku, czy podstawa powinna pozostać niezmieniona? Czy dokonanie tych czynności wymaga wniosku ubezpieczonego?
- Kiedy i w jakich przypadkach ustalić podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia zmiany wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19?
- W jaki sposób zmian wymiaru czasu pracy wpływa na składniki kwartalne, półroczne czy roczne?
- Waloryzacja i jej wpływ na wysokość podstawy wymiaru zasiłku - kiedy trzeba, a kiedy nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku.
- Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku.
Prowadzący:
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.