Ustalanie właściwego ustawodawstwa w przypadku delegowania pracowników do pracy w innym kraju UE i EOG lub pracy naprzemiennej w co najmniej dwóch krajach UE i EOG oraz w przypadku umów dwustronnych w tym obywateli Ukrainy z uwzględnieniem „specustawy”
Szkolenie przeznaczone dla pracowników kadrowo-płacowych firm delegujących swoich pracowników do innych krajów Unii Europejskiej oraz pracowników wykonujących pracę naprzemiennie w co najmniej dwóch krajach UE np. kierowców transportu międzynarodowego.
Swoboda świadczenia usług pozwala polskim przedsiębiorcom wykonywać usługi na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej i do realizacji zadań może kierować swoich pracowników. Składki na ubezpieczenie społeczne za tych pracowników można nadal opłacać do ZUS, ale musi być spełnione szereg warunków i dopiero po ich spełnieniu otrzymuje się zaświadczenie A1. Zaświadczenia te mogą być kwestionowane przez instytucje w kraju przyjmującym i należy znać sposób postępowania w tym zakresie. Za osoby delegowane w odmienny sposób niż za innych pracowników ustala się podstawę wymiaru składek. Ta zasada naliczania składek obowiązuje od 2 lutego 2022 r. również kierowców w transporcie międzynarodowym.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
1. Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i ich zakres zastosowania.
2. Umowy dwustronne z krajami spoza UE I EOG.
3. Definicja pracy najemnej i na własny rachunek.
4. Generalna zasad Lex loci laboris w przepisach wspólnotowych i w umowach dwustronnych.
5. Odstępstwa od zasady generalnej - warunki konieczne do spełnienia, aby zostało utrzymane ustawodawstwo kraju wysyłającego w przypadku pracowników delegowanych lub tzw. „samodelegowania” z własnej działalności.
6. Zasady dotyczące ustalenia ustawodawstwa właściwego w przypadku pracy naprzemiennej w co najmniej dwóch krajach UE i EOG oraz prowadzenia działalność i gospodarczej naprzemiennie w co najmniej dwóch krajach.
7. Instytucja właściwa do ustalania ustawodawstwa i dokumentacja niezbędna do rozpatrzenia sprawy.
8. Możliwość zawarcia porozumień wyjątkowych w sytuacjach niespełnienia warunków dotyczących delegowania lub pracy naprzemiennej i instytucja wyznaczona do realizacji tego zadania.
9. Konsekwencje anulowania zaświadczeń A1.
10. Możliwość stosowania prawa wspólnotowego do obywateli państw trzecich np. Ukrainy.
11. Ułatwienia dla obywateli Ukrainy ze specustawy w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz zapisy tej ustawy utrudniające możliwość delegowania.
Prowadzący:

Dariusz Suchorowski
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.