Stawka 8% VAT w branży budowlanej i remontowej
Ustawa o VAT przewiduje możliwość stosowania stawki 8% VAT do niektórych transakcji realizowanych w szeroko pojętej branży budowlanej. Określenie jednak w jakich przypadkach znajduje zastosowanie ta preferencyjna stawka budzi od lat wiele wątpliwości, co znajduje odzwierciedlenie w bogatym dorobku orzeczniczym i interpretacyjnym. Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z zasadami stosowania stawki 8% VAT – uczestnicy poznają regulacje prawne, zapoznają się z pojęciem usługi kompleksowej, dowiedzą się, jak dokumentować i klasyfikować wykonywane usługi. Szkolenie będzie obejmowało również omówienie najczęstszych problemów praktycznych, które pojawiają się w orzecznictwie oraz przedstawienie metod zmierzających do ich eliminacji. Częścią szkolenia będzie omówienie praktycznych przykładów, które umożliwią uczestnikom przełożenie zdobytej wiedzy na codzienną praktykę zawodową oraz utrwalenie zdobytej wiedzy.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Wprowadzenie:
- Przedstawienie systemu stawek podatku w polskiej ustawie o VAT.
- Zasady wykładni stosowane przy określaniu stawek VAT.
- Stawka 8% VAT:
- Pojęcie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
- Zakres zastosowania stawki 8% w branży budowlanej.
- Podmiotowy zakres stosowania stawki 8%.
- Usługi kompleksowe w systemie VAT:
- Definicja usługi kompleksowej.
- Kryteria usługi kompleksowej z uwzględnieniem orzecznictwa TSUE.
- Przykłady zastosowania stawki 8% VAT w branży budowlanej:
- Świadczenie usług remontowych, wykończeniowych, montażowych.
- Dostawy towarów – budynki lub ich części.
- Dokumentacja i metody zabezpieczenia ryzyk:
- Dokumenty niezbędne do zastosowania stawki 8%.
- Wiążące informacje stawkowe i interpretacje indywidualne – wybór właściwej metody zabezpieczenia interesów podatnika.
- Case study – zaprezentowanie i omówienie praktycznych przykładów zastosowania stawki 8%.
Prowadzący:
Karol Trybulec
Doświadczony doradca podatkowy i radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi (VAT, akcyza, PCC), kontrolami oraz obroną interesów podatników w sporach z organami podatkowymi.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie oraz studia podyplomowe z zarządzania finansami przedsiębiorstw na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Swoje kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym zdobywał w międzynarodowej firmie doradczej, kancelarii prawnej oraz obecnie w roli prawnika in-house. Doświadczony trener – prowadził zarówno szkolenia zamknięte, warsztaty podatkowe jak również wykłady przeznaczone dla członków izby radców prawnych.
W pracy zawodowej specjalizuje się przede wszystkim w strukturyzowaniu optymalnych podatkowo międzynarodowych łańcuchów dostaw, doradztwie w branży produkcyjnej, nieruchomościowej, energetycznej i e-commerce. Występował w licznych kontrolach podatkowych, celno-skarbowych i postępowaniach sądowych (w tym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym) gdzie reprezentował interesy podatników.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.