Rozliczenie wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców od podstaw
Na szkoleniu omówione zostaną zagadnienia związane z rozliczaniem wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców. Szkolenie ma charakter warsztatowy przeznaczone jest dla osób, które rozpoczynają pracę jako specjalista ds. płac – każde zagadnienie to przede wszystkim praktyczne przykłady poparte częścią teoretyczną.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Minimalne wynagrodzenie za pracę:
- składniki wynagrodzenia uwzględniane przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia,
- przypadku, gdy konieczne jest wyrównanie do wysokości wynagrodzenia minimalnego.
- Rozliczenie wynagrodzenia ze stosunku pracy na liście płac 2025:
- Składki na ubezpieczenie społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, FP, FS, FGŚP, składka na FEP.
- Koszty uzyskania przychodów (możliwość rezygnacji, praca zdalna, w miesiącu, w którym pracownik nie świadczy pracy, po ustaniu zatrudnienia, w przypadku kilkukrotnej wypłaty wynagrodzenia w miesiącu).
- Zasady naliczania składek PPK.
- Zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia, stawka podatku, próg podatkowy.
- Oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek – formularz PIT-2 (zasady wypełniania).
- Kwota zmniejszająca podatek również 1/12, 1/24 i 1/36.
- Rozliczenie wynagrodzenie od brutto do netto w szczególnych przypadkach: lista płac w przypadku kilku wypłat w miesiącu, lista płac a oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu małżonków, lista płac w przypadku, gdy pracownik przystąpił do PPK, lista płac przy niskim wynagrodzeniu - obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek obliczonej wg zasad obowiązujących n a dzień 31 grudnia 2021 r., lista płac przy wysokim wynagrodzeniu - roczne ograniczenie składek, przekroczenia progu podatkowego, lista płac, gdy przychody są wolne od podatku (zerowy PIT, ulga dla rodziców, ulga dla emerytów, ulga dla powracających z zagranicy), lista płac a przychód, gdy pracownik uzyskuje świadczenia niepieniężne, wieloskładnikowa lista płac.
- Limity roczne obowiązujące przy rozliczaniu wynagrodzeń.
- Podstawa wymiaru składek i podstawa opodatkowania w przypadkach, gdy pracownik otrzymuje dodatkowe świadczenia pieniężne i niepieniężne:
- przychód z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych,
- akcje uzyskane przez pracownika w ramach programu motywacyjnego,
- świadczenia z zfśś – limity zwolnień od podatku w 2025, zasady stosowania limitów w roku kalendarzowym,
- posiłki,
- zapomogo za środków obrotowych firmy,
- wycieczka dla pracownika,
- prezenty z tytułu jubileuszu firmy,
- korzyści materialne wynikające z regulaminów wynagradzania,
- mieszkanie sfinansowane przez pracodawcę,
- odprawy.
- Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
- Wynagrodzenie za godziny nocne.
- Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w przypadku wystąpienia nieobecności w pracy za które nie przysługuje wynagrodzenie – zagadnienia podstawowe.
- Lista płac w przypadku, gdy pracownik choruje:
- podstawowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku,
- wynagrodzenie chorobowe, świadczenia z ubezpieczenia chorobowego na liście płac,
- składniki wynagrodzenia do których pracownik ma prawo w okresie pobierania zasiłku.
- Rozliczenie przychodów z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło:
- Podstawa wymiaru składek.
- Rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń – oświadczenie zleceniobiorcy: umowa zlecenia wykonywana przez ucznia lub studenta, kilka umów zlecenia, umowa zlecenia z osobą, która jest zatrudniona na podstawie umowy pracę, umowa zlecenia z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą, umowa zlecenia a prawo do emerytury, umowa zlecenia z osobą pobierającą zasiłek macierzyński, z osobą na urlopie wychowawczym, na urlopie bezpłatnym.
- Rozliczenie wynagrodzenia: zasady stosowane przy obliczaniu zaliczki na podatek – koszty uzyskania przychodów, stawka podatku, oświadczenia i wnioski składane przez zleceniobiorcę, które mają wpływ na obliczenie zaliczki na podatek – PIT-2 (9), zwolnienia od podatku stosowane do przychodów uzyskiwanych przez zleceniobiorców (ulga dla młodych, ulga dla rodziców 4+, ulga dla pracujących seniorów, ulga na powrót), świadczenia niepieniężne uzyskiwane przez zleceniobiorców (nieodpłatne zakwaterowanie, samochód do celów prywatnych, pakiet medyczny, studia, szkolenia), rozliczenie wynagrodzenia, gdy zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w trakcie miesiąca, zryczałtowany podatek od przychodów uzyskanych z umowy zlecenia, ubezpieczenia w ZUS studenta na urlopie dziekańskim oraz po ukończeniu studiów licencjackich.
- Egzekucyjne i nieegzekucyjne potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków – analiza przypadków:
- ograniczenie stosowane przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia za pracę,
- kwota wolna od potrąceń.
Prowadzący:

Barbara Tomaszewska
Doradca podatkowy, specjalizuje się w zagadnieniach prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, naliczania wynagrodzeń. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Podatków w Szkole Głównej Handlowej, Prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, Doradztwa podatkowego na Uniwersytecie Szczecińskiem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Departamencie Kadr i Płac dużej korporacji ubezpieczeniowej. Obecnie od 2007 r. prowadzi firmę zajmującą się doradztwem i szkoleniami z dziedziny prawa pracy, podatków i ubezpieczeń. W ramach świadczonych usług udziela porad, przygotowuje opinie, sporządza wymaganą dokumentację z zakresu spraw kadrowych, spraw związanych z naliczaniem wynagrodzeń i ich administracją. Prowadzi szkolenia, wykłady, warsztaty praktyczne i kursy z prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zarządzania wynagrodzeniami, naliczania wynagrodzeń i związanego z tym prawa podatkowego. Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem Wolters Kluwer, w zakresie pisania komentarzy, opinii, artykułów i odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i zagadnień związanych z podatkiem dochodowym.
Autor komentarza do Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, publikacji książkowej Wynagrodzenia za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy (cz. I i II).
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.