Czas trwania: 4 godziny
Tematyka: PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe z punktu widzenia pracodawcy i pracownika

W grudniu 2024 r. media podały, iż PFR masowo wysyła wezwania do pracodawców w celu poznania przyczyn niewdrożenia PPK w ich przedsiębiorstwie bądź też przyczyn niskiego poziomu partycypacji w danej firmie. Podczas szkolenia odpowiemy na pytanie jak odpowiedzieć na takie wezwanie, czy PFR ma prawo je wystosować i w końcu- w jakich terminach wdrożyć PPK, jeżeli pracodawca zorientuje się, iż wbrew przepisom ustawy nie dokonał wdrożenia jej przepisów. Omówione zostaną także kwestie związane z funkcjonowaniem PPK istotne z punktu widzenia pracodawcy, jak również pracownika.

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

  1. PPK z punktu widzenia pracodawcy:
    • Zasady podziału, naliczania oraz odprowadzania wpłat do PPK. Różnicowanie wysokości wpłat dodatkowych.
    • Obniżenie wpłaty podstawowej- uprawnienie dla najmniej zarabiających.
    • Wezwania z PFR kierowane do pracodawców- co oznacza i jak na nie odpowiedzieć?
    • Terminy związane z wypełnieniem obowiązków nałożonych na podmiot zatrudniający, w tym sytuacji zorientowania się przez pracodawców, iż wbrew przepisom ustawy nie wdrożyli jej przepisów.Korekta wynagrodzenia w związku ze złożoną rezygnacją.
    • Zasady naliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wpłaty pracodawcy- moment powstania przychodu.
    • Obowiązki informacyjne i administracyjne nałożone na pracodawców: wskazanie dokumentacji i zakresu informacji jakie powinny zostać przekazane pracownikom (checklista wraz z zakresem informacji) gdzie i przez jaki okres należy przechowywać dokumentację z zakresu PPK?
    • Skutki nakłaniania osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK.
  2. PPK z puntu widzenia pracownika:
    • Wysokość i struktura wpłat oraz wpłat z Funduszu Pracy.
    • Sposoby korzystania ze środków zgromadzonych w PPK: wypłata w związku z uzyskaniem wieku określonego ustawowo, zwrot środków, wypłata na cele zdrowotne,qypłata na cele mieszkaniowe,
    • Rezygnacja z PPK - kiedy i jak może zostać złożona, jak długo obowiązuje, i jakie niesie za sobą konsekwencje.

Prowadzący:

Karina Włodarczyk

Karina Włodarczyk

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Od dziesięciu lat doradza przedsiębiorcom w ich bieżącej działalności i skomplikowanych procesach gospodarczych. Uczestniczyła w procesach fuzji i przejęć, przekształceń form organizacyjno-prawnych przedsiębiorców. Przeprowadzała także audyty prawne na zlecenie inwestorów w procesach przejęć. Od 2011 roku prowadzi szkolenia dla biznesu, jak i podmiotów z trzeciego sektora. Autorka publikacji prasowych m.in. w Polska the Times, Gazeta Małych i średnich przedsiębiorstw oraz artykułów publikowanych na portalach internetowych.