Czas trwania: 4 godziny
Tematyka: Rozwój osobisty

Podstawy komunikacji przydatne w każdej relacji – co warto wiedzieć o komunikacji interpersonalnej

Komunikowania się z innymi ludźmi uczymy się od pierwszych chwil naszego życia. Jest to proces tak naturalny jak oddychanie. A jednak zdarza się, że to co mówimy nie jest zrozumiałe przez innych, nasz przekaz jest odebrany inaczej niż chcieliśmy. Rodzą się nieporozumienia, niesnaski, nasze relacje z innymi się pogarszają. Co wpływa na jasność komunikatów? Jak mówić by być dobrze zrozumianym? Na co zwrócić uwagę w doskonaleniu swoich umiejętności komunikacyjnych? O tajnikach skutecznej komunikacji dowiecie się Państwo na naszym szkoleniu.

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

 1. Z czego składa się proces komunikacyjny.
 2. Komunikacja jedno i dwustronna.
 3. Funkcje komunikacji interpersonalnej.
 4. Komunikacja werbalna, czym jest, jakie są jej rodzaje.
 5. Jak rozwijać dar słuchania: rodzaje słuchania, typy słuchaczy, błędy w słuchaniu.
 6. Style komunikacji.
 7. Komunikat „Ja” a komunikat „TY”.
 8. Kto pyta nie błądzi - rodzaje pytań i ich funkcja w komunikacji.
 9. Komunikacja niewerbalna, co to jest i jaka jest jej rola.
 10. Czy warto zachować dystans i uszanować czyjąś przestrzeń osobistą - proksemika.
 11. Niewerbalne wymiary naszej wypowiedzi - parajęzyk.
 12. Ciało w komunikacji - kilka słów o kinezjetyce.
 13. Analiza barier komunikacyjnych.
 14. Co sprzyja efektywnej komunikacji a co ją zaburza.

Prowadzący:

Agnieszka Fiedorowicz

Agnieszka Fiedorowicz

Psycholog, psychoterapeuta. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, specjalność psychologia wychowawcza. Od ponad dwudziestu lat pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Ukończyła czteroletnie specjalistyczne szkolenie z psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, przygotowujące do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty Poznawczo-Behawioralnego. Jest terapeutą EMDR i członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR. Ukończyła roczne szkolenie w zakresie terapii Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie, cykl szkoleniowy dotyczący terapii rodzin w Instytucie Ericksonowskim, cykliczne szkolenie z Integratywnej Psychoterapii Krótkoterminowej w Krakowie, kurs specjalistyczny Trening Zastępowania Agresji (ART), szkolenie dotyczące Interwencji Kryzysowej i wiele szkoleń z diagnozy i terapii dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jako Edukator i wieloletni certyfikowany trener Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji Komeńskiego w Warszawie napisała wiele programów szkoleniowych i przeprowadziła setki szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej, budowania poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem, rozwijania myślenia twórczego, doskonalenia efektywnej współpracy w zespole.