Podatek VAT 2021/2022 – najczęściej pojawiające się problemy w podmiotach medycznych
Szkolenie dedykowane jest podmiotom medycznym, w tym o statusie SP ZOZ, podczas zajęć omówione zostają zarówno transakcje sprzedażowe typowe dla działalności medycznej oraz zasady przyporządkowania do właściwych PKWiU w przypadku usług i kodów CN w przypadku towarów. Szkolenie koncentruje się na właściwym wypełnieniu przez podmiot medyczny struktury JPK od lipca jako obowiązku sprawozdawczego o szczególnym znaczeniu dla Ministerstwa Finansów oraz omówieniu zasad wystawiania faktury ustrukturyzowanej.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
1. Omówienie różnic pomiędzy nową strukturą JPK obowiązująca od 1.07.2021 r. a wersją obowiązującą do 30.06.2021 r. w zakresie stosowania ich w podmiotach medycznych:
a) podstawa opodatkowania i podatek należny poszczególnych rodzajów transakcji,
b) dodatkowe kody/oznaczenia identyfikujące poszczególne dostawy i usługi (GTU klasyfikacja z punktu widzenia sprzedawanych towarów i usług , w tym przez SP ZOZ),
c) dodatkowe kody/oznaczenia identyfikujące powiązania pomiędzy podmiotem medycznym a kontrahentami innymi niż budżetowe,
d) dodatkowe kody/oznaczenia dla transakcji międzynarodowych z punktu widzenia badań klinicznych i innych,
e) faktura do paragonu (ujęcie w ewidencji VAT) przez SP ZOZ,
f) faktura uproszczona w nowym JPK_VAT,
g) oznaczenia dowodów sprzedaży (dokument wewnętrzny, faktura do paragonu, dokument z kasy fiskalnej), kiedy podmiot medyczny ma je zastosować?
h) dodatkowe oznaczenia/kody dowodów nabycia w podmiocie medycznym (m.in.: faktura z zapisem metoda kasowa, dokumenty wewnętrzny).
2. Krajowy System e-Faktur (KSeF) zamiast Centralnego Rejestru Faktur już od 1.10.2021 r. i jego zastosowanie w podmiocie medycznym:
a) co to jest KSeF i do czego ma służyć?
b) zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego o podmiotach uprawionych do dostępu do Krajowego Systemu e-Faktur w celu wystawiania faktur ustrukturyzowanych lub dostępu do nich,
c) pojęcie faktury ustrukturyzowanej tj. wystawianej w ramach KSeF,
d) akceptacja odbiorcy faktury ustrukturyzowanej,
e) wystawienie, otrzymanie i przesłanie faktury ustrukturyzowanej,
f) przechowywanie faktur ustrukturyzowanych i skutki z tym związane dla podatnika,
g) faktury korygujące w KSeF,
h) faktura uproszczona i faktury do paragonu a KSeF,
i) faktura zaliczkowa w KSeF,
j) dostęp do faktur w KSeF.
3. Pakiet Slim VAT 2 i jego zastosowanie w podmiocie medycznym.
4. Omówienie planowanych zmian w ramach Polskiego Ładu na 2022 rok w podatku VAT.
Prowadzący:

dr Małgorzata Rzeszutek
dr Małgorzata Rzeszutek – Doradca podatkowy, założyciel Polskiego Instytutu Podatków i Rachunkowości , specjalista w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych.
Wiedza i doświadczenie to ponad 11-letnia praktyka w spółkach audytorskich, praca dydaktyczna w szkołach wyższych oraz przeprowadzanie nadzorów i audytów podatkowych w spółkach podlegających badaniu sprawozdań finansowych. Autorka publikacji w zakresie podatku dochodowego i VAT . Na rynku szkoleniowym specjalizuje się w szczególności w zakresie opodatkowania podmiotow medycznych oraz w podatkach dochodowych i dokumentacji cen transferowych dla spółek kapitałowych.
Wykładowca uniwersytecki i doświadczony szkoleniowiec.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.