Czas trwania: 3 godziny
Tematyka: Podatek CIT

Podatek dochodowy od osób prawnych – ulgi i odliczenia w rozliczeniu za rok 2024

W zeznaniu rocznym podatku podatnik może skorzystać z różnego rodzaju odliczeń i ulg podatkowych. Przez lata dostępne dla podatników CIT były właściwie tylko straty z lat ubiegłych i darowizny. Później doszła ulga wspierająca działalność badawczo-rozwojową oraz korekta związana ze złymi długami. Dopiero w 2022r. pojawiło się dużo nowych ulg, głównie dla podatników prowadzących działalność wytwórczą.

Szkolenie ma na celu omówienie (w oparciu o przykłady praktyczne i z uwzględnieniem bieżących interpretacji i orzecznictwa) najważniejszych warunków i limitów oraz przypomnienie o wymaganych i niezbędnych dokumentach koniecznych do prawidłowego rozliczenia podatku.

Szkolenie jest skierowane do pracowników biur rachunkowych, głównych księgowych, doradców podatkowych i innych osób, które w przedsiębiorstwach odpowiadają za prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych.

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

  1. Straty z lat ubiegłych (limity, ograniczenia, metody).
  2. Dofinansowania i dotacje do majątku trwałego (dwa sposoby rozliczenia, moment powstania przychodu i moment korekty amortyzacji).
  3. Ulga na złe długi u wierzyciela i dłużnika (zakres wierzytelności, zasady korekty i re-korekty);
  4. Ulgi podatkowe (limity, warunki, dokumentacja):
    • ulga badawczo-rozwojowa,
    • ulga na prototyp,
    • ulga na ekspansję (zwiększenie sprzedaży),
    • ulga na sponsoring i szkolnictwo wyższe,
    • ulga na robotyzację;
  5. Darowizny (podmioty uprawnione, właściwe cele, limity, dokumentacja).

Prowadzący:

Anna Kropidłowska

Anna Kropidłowska

Konsultant w kancelarii doradcy podatkowego, specjalizuje się w podatkach bezpośrednich oraz rachunkowości. Na praktykę zawodową składa się wieloletnia praca w organach podatkowych i na stanowisku głównego księgowego. Wykładowca prawa podatkowego i rachunkowości od ponad 20 lat, uczyła pracowników aparatu skarbowego, służb specjalnych i sfery budżetowej, wykładała na studiach podyplomowych. Stały współpracownik Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.