Strefa merytoryczna
Czas trwania: 5 godzin
Tematyka: Praca z zespołem i zarządzanie projektami

Jak wprowadzić elementy zwinnego zarządzania do pracy z zespołem

Kto nie słyszał o podejściu Toyoty i Lean management niech pierwszy rzuci kamieniem! Metodyki zwinne, w tym Scrum, na dobre zadomowiły się w dojrzałych firmach produkcyjnych, rozgościły się w branży nowych technologii, pomagają freelancerom ogarniać trwające projekty.

Jak się jednak za to zabrać nie mając wykształcenia technicznego, myślenia inżyniera czy ścisłego umysłu? Tak jak zjada się słonia: małą łyżeczką.

W tym warsztacie przyjrzymy się 3 szczególnym narzędziom, których wprowadzenie da nam przedsmak zarządzania zwinnego i pozwoli oswoić się z zupełnie innym podejściem.

Backlog, tablica Kanban i Daily - bo o nich mowa - to wybrane przeze mnie elementy, będące - według mojej praktyki - doskonałymi artefaktami, od których warto zacząć swoją agile-przygodę.

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

 1. Wstęp, przedstawienie się i poznanie uczestników warsztatu, przedstawienie celów warsztatu, kontrakt grupowy.
 2. Mini-wykład o podstawach SCRUM, o rodzajach metodyk zwinnych, o różnicach między zarządzaniem typu waterfall i agile.
 3. Pytania i odpowiedzi, dyskusja.
 4. Tablica Kanban:
  • mini-wykład,
  • ćwiczenia praktyczne indywidualnie - założenie konta na Trello, ustawienie pierwszej tablicy Kanban,
  • pytania i odpowiedzi, dyskusja.
 5. Backlog projektowy i user stories:
  • mini-wykład,
  • ćwiczenia praktyczne w parach/grupach - opis projektu, opis funkcjonalności projektu w metodyce user stories,
  • pytania i odpowiedzi, dyskusja.
 6. Podsumowanie warsztatu.

Prowadzący:

Mateusz Zapart

Mateusz Zapart


Przedsiębiorca i manager z ponad 15-letnim doświadczeniem. Swoje pierwsze kroki stawiał w branży finansowej i ubezpieczeniowej. Jego fascynacja nowymi technologiami i digitalizacją procesów firmowych skierowała go na drogę zawodową związaną ze start-upami. Trener używający angażujących form warsztatowych, łączących tzw. aspekty miękkie z podstawami prawnymi i wymaganiami formalnymi.