Ceny transferowe w 2023 r.
W ostatnim czasie ustawodawca dość gruntownie zmienia przepisy w zakresie cen transferowych.
W 2019 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany w regulacjach dotyczących cen transferowych, szczególnie w zakresie dokumentacji cen transferowych. Ustawodawca kompletnie przeredagował przepisy dotyczące podmiotów powiązanych, wprowadzając nowe definicje, zmieniając istniejące rozwiązania.
Polski Ład, który przyniósł w 2022 r. największą od lat reformę przepisów podatkowych przewiduje również zmiany w zakresie cen transferowych. Zmiany te są korzystne dla podatników - łagodzą niektóre oboiązki związane z dokumentacją cen transferowych.
Wychodząc naprzeciw zmianom w przepisach zapraszamy Państwa na szkolenie, które ma na celu zapoznanie Państwa z regulacjami podatkowymi dotyczącymi podmiotów powiązanych. W szczególności szkolenie poświęcone zostanie nowym regulacjom.
Zasadnicza część szkolenia poświęcona jest obowiązkowi sporządzania lokalnej dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi i skupia się na praktycznym, warsztatowym wyjaśnieniu najbardziej problematycznych kwestii związanych z wypełnieniem tego obowiązku.
Cel szkolenia:
Szkolenie pozwoli uczestnikom uzyskać niezbędną wiedzę i umiejętności by prawidłowo rozpoznawać kiedy firma staje się „podmiotem powiązanym” oraz w jaki sposób realizować ustawowe wymogi, tak by nie narażać się na niekorzystne rozstrzygnięcia organów podatkowych. Szkolenie pozwoli również przygotować się do planowanych zmian w przepisach. Podczas szkolenia uczestnicy poznają i nauczą się stosować (oraz bronić przed zastrzeżeniami organów podatkowych):
- metody ustalania cen transferowych,
- zasady sporządzania dokumentacji podatkowej
- zasady zawierania porozumień dotyczących cen transferowych.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną również najnowsze stanowiska Forum Unii Europejskiej ds. Cen Transferowych będące wytycznymi dla administracji podatkowych w zakresie badania i kontroli transakcji między podmiotami powiązanymi.
Szczegółowo omówione zostaną również najnowsze przepisy w zakresie obowiązków związanych z problematyką cen transerowych.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie adresujemy do właścicieli i pracowników firm, które są (lub mogą być) podmiotami powiązanymi, właścicieli i pracowników biur rachunkowych, doradców podatkowych, pracowników organów podatkowych.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
1. Podmioty powiązane:
- Podmioty powiązane na gruncie polskich przepisów podatkowych - zmiany obowiązujące od 2019 r. - nowe definicje i rozszerzony katalog podmiotów.
- Pojęcie podmiotów powiązanych w prawie międzynarodowym - regulacje OECD i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podmiotów powiązanych.
- Wymiana z podmiotami mającymi siedzibę w „rajach podatkowych”.
- Pojęcie „zagranicznego zakładu” w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady ustalania zysków „zakładu”.
2. Opodatkowanie zysków zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) - zmiany obowiązujące od 1.1.2018 r.
3. Nowe rozwiązania obowiązujące od 2019 r.:
- Korekta cen transferowych dokonana przez podatnika.
- Bezpieczna marża dla usług o niskiej wartości dodanej.
- Bezpieczne oprocentowanie pożyczek.
- Informacja o cenach transferowych przekazywana Szefowi KAS.
4. Metody szacowania cen transferowych:
- Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej.
- Metoda ceny odsprzedaży.
- Metoda rozsądnej marży (koszt plus).
- Metody zysku transakcyjnego.
- Inne metody dopuszczone do stosowania od 2019 r. - metoda techniki wyceny.
- Szczególne zasady dotyczące ustalania wartości rynkowej dóbr niematerialnych i usług.
- Uprawnienia organów podatkowych w zakresie szacowania cen.
5. Zawieranie porozumień w sprawach ustalania cen transakcyjnych:
- Rodzaje porozumień.
- Dokumenty załączane do wniosku.
- Postępowanie w sprawie porozumienia.
- Decyzja w sprawie porozumienia.
6. Dokumentacja podatkowa w zakresie cen transferowych:
- Dokumentacja cen transferowych - przepisy obowiązujące od 1.1.2017 r. (Dokumentacja podstawowa, „lokalna”, analiza porównawcza, dokumentacja centralna „master-file”, sprawozdania TPR).
- Zmiany obowiązujące od 2019 r. (likwidacja progu przychodów lub kosztów, podwyższenie progu wartości transakcji, wydłużenie terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, analiza porównawcza - obowiązkowy element dokumentacji lokalnej, dopuszczenie innych metod szacowania cen, nowe regulacje dla transakcji o niskiej wartości dodanej).
7. Zmiany od 2022 r. wprowadzone w ramach Polskiego Ładu:
- Zmiany w definicjach.
- Korekty cen transferowych.
- Zmiany dotyczące transakcji safe harbour.
- Zmiany w zakresie dokumentacji lokalnej.
- Wydłużenie terminu na przygotowanie dokumentacji.
- Narzucenie elektronicznej formy dokumentacji.
- Zmiany w katalogu zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji.
- Zwolnienie z obowiązku sporządzania analizy porównawczej.
- Wydłużenie terminu na dostarczenie dokumentacji na żądanie organu podatkowego (Przeniesienie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji do informacji TPR, zmiany w informacji TPR, zmiany dotyczące transakcji z podmiotami z rajów podatkowych).
Prowadzący:

Mariusz Makowski
Doradca podatkowy, trener, ekspert w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków za granicą oraz przez cudzoziemców w Polsce. Publikuje artykuły na temat opodatkowania dochodów zagranicznych w serwisie podatki.biz, w miesięczniku "Ekspert Księgowy", współpracuje z wydawnictwem Beck. Jest autorem książki "Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą. Ujęcie praktyczne" (Difin, 2008). Prowadził szkolenia TaxNet (wydawcy serwisu podatki.biz), Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Telewizji Polskiej, Polimex – Mostostal i in. Prowadzi własną kancelarię podatkową.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.