CBAM – nowy obowiązek sprawozdawczy i opłatowy dla Importerów towarów i produktów spoza Unii Europejskiej objętych Rozporządzeniem 2023/956
CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) został wprowadzony przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2013 r. celem nałożenia na Importerach wprowadzających na teren obszaru celnego Unii Europejskiej określonych towarów i produktów typu: cement, żelazo i stal, aluminium, nawozy sztuczne, wodór i energię elektryczną (zgodnie z Załącznikiem I Rozporządzenia 952/2013) – obowiązku węglowego podatku granicznego.
Ten system dostosowywania cen na granicy z uwzględnieniem emisji CO2 ma ograniczyć przywóz towarów na teren Unii Europejskiej z krajów, gdzie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i CO2 jest pomijana i zapobiegać tzw. „ucieczkom emisji”.
Od 01.10.2023 do 31.12.2025 trwa okres przejściowy mechanizmu CBAM, podczas którego, Importerzy i pośredni przedstawiciele celni dokonujący przywozu na obszar celny UE towarów objętych CBAM muszą dokonać rejestracji i składać kwartalne sprawozdania CBAM (pierwsze sprawozdanie trzeba było złożyć do 30 stycznia 2024 r.)
W okresie docelowym - od 01 stycznia 2026 r. już tylko i wyłącznie Importer bądź pośrednik celny takiego importera ze posiadanym statusem „upoważnionego zgłaszającego CBAM” może dokonywać importu wskazanych towarów i produktów. Dodatkowo musi zakupić i posiadać na swoim rachunku w rejestrze CBAM – Certyfikaty CBAM, którymi reguluje wprowadzane emisje i oczywiście składać sprawozdania.
Trzeba pamiętać, że za niezłożenie lub złożenie niekompletnego sprawozdania w okresie przejściowym może zostać nałożona kara pieniężna na Importera od 10 do 50 euro za tonę niezadeklarowanych emisji.
Szkolenie ma na celu zaprezentowanie uczestnikom szkolenia działania mechanizmu CBAM od momentu identyfikacji obowiązku po przedstawienie niezbędnych narzędzi pozyskiwania danych do wyliczeń emisji i sporządzania sprawozdania.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób zajmujących się czynnie tematem ochrony środowiska w firmie, osoby zajmujące się importem towarów (poświadczone zgłoszenia celne), osoby z działu księgowego rozliczające podatki i inne osoby zainteresowane tą tematyką.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
Wprowadzenie do aktów prawnych regulujących tematykę CBAM.
- Co to jest CBAM?
- Kogo dotyczy CBAM?
- Towary objęte regulacją CBAM wg Załącznika I Rozporządzenia UE 2023/956 i produkty objęte CBAM.
- Pochodzenie towaru – znaczenie w zastosowaniu CBAM.
- Wyłączenia z mechanizmu CBAM.
- Okres przejściowy mechanizmu CBAM od 01.10.2023 – 31.12.2025 r.– charakterystyka działań:
- zakres towarów objętym mechanizmem CBAM w okresie przejściowym,
- obowiązek sprawozdawczości,
- sposób składania sprawozdania,
- kary w okresie przejściowym.
- Rejestracja firmy w CBAM – rejestr przejściowy CBAM.
- Pozyskiwanie danych do sprawozdawczości:
- arkusz wymiany informacji pomiędzy operatorem instalacji a Importerem,
- wartości domyślne dla okresu przejściowego stosowane od 01 października 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. (na jakich zasadach?).
- Okres docelowy mechanizmu CBAM od 01.01.2026 r.:
- status „upoważnionego zgłaszającego CBAM”,
- certyfikaty CBAM- jako rozliczenie opłatowe CBAM.
- Kontrole i sankcje.
- Organ właściwy w Polsce dla CBAM.
Prowadzący:
Zofia Klaszyńska
Audytor wewnętrzny systemu zarządzania środowiskowego w firmach z 12-letnim stażem. Doświadczony ekspert w weryfikacji obowiązków i wymagań prawnych dla Podmiotów korzystających ze środowiska w obszarach: emisji gazów i pyłów do atmosfery, gospodarki wodno-ściekowej, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii, wpisu do baz KOBIZE, CRO, BDO. Od wielu lat związany zawodowo z branżą odpadów produkcyjnych, przemysłowych niebezpiecznych. Pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskiem, Weryfikator systemu EMAS, Specjalista ds. odpadów niebezpiecznych. Doradca i konsultant Prawa Ochrony Środowiska. Prowadząc własną firmę konsultingową, na co dzień spotyka się z przedsiębiorcami, którym poprzez audyty, szkolenia i udział w kontrolach pomaga w spełnianiu wszystkich aktualnych wymogów ochrony środowiska.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.