Dobiega końca procedura parlamentarna wprowadzania ustawy nowelizującej z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową, dalej nazywaną ustawą…
Do końca 2020 r. wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych walczyli o neutralność podatkową pobieranych zaliczek na poczet zysku. Spór zakończył się wydaniem przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 3 grudnia 2020…
Zagadnienia dotyczące nieruchomości i te związane z szeroko pojętymi podatkami od zawsze szły ze sobą w parze, choć sposób ich regulowania w aktach prawnych niejednokrotnie dynamicznie się zmieniał. Warto przeanalizować…
Organ podatkowy dokonał oceny skutków podatkowych w VAT transakcji dostawy towarów w regule Incoterms CPT. Wnioskodawca wskazał, że prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, przechodzi na podmiot zagraniczny na terytorium…
Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie regulują zasad wykonywania pracy zdalnej. Regulacje w tym zakresie zostały dodane do przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych…
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził stanowisko w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r. (nr 0115-KDIT3.4011.178.2022.1.AD), do którego należy się przychylić. Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, mogą zaliczać do…
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT „amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do…
Dnia 21 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał wiążącą informację stawkową o sygnaturze 0111-KDSB2-2.440.53.2022.2.KG, w której uznał, że towar w postaci kajzerki przygotowywanej w sklepie firmowym kwalifikuje się…
Zawarcie wieloletniej umowy kredytu inwestycyjnego często wymaga zabezpieczenia przez podmiot trzeci, najczęściej z grupy podmiotów powiązanych, np. przez wspólników. Podmioty te stają się solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania spółki. Poręczenia cywilne…
Zakres podmiotowy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ściśle związany z instytucją ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego. Powstanie obowiązku podatkowego wyznacza siedziba / zarząd usytuowany na terytorium Rzeczypospolitej…
Konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.…
Grupa VAT to nowy rodzaj podatnika, dotychczas nieznany polskim przepisom, choć występujący np. w Belgii. W Polsce od 1 lipca 2022 r. grupę VAT mogą utworzyć podatnicy: 1. posiadający siedzibę…
Organy podatkowe od lat zwykły przyjmować stanowisko, że owszem - powstaje przychów podatkowy. Zleceniodawca powinien wykazać je w PIT-11 za rok, w którym składki te zapłacono do ZUS. Interpretacja Dyrektora…
Polski Ład to nie tylko negatywne zmiany. Polski Ład to także wsparcie biznesu na wielu szczeblach rozwojowych. Przedstawiamy nowe ulgi, z których skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy będący podatnikami podatku dochodowego…
W przypadku tych osób prowadzących pozarolniczą działalność, dla których w 2022 r. właściwą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie dochodów z tej działalności, a więc opodatkowanych według skali lub…
Podatek dochodowy od osób fizycznych należny będzie dopiero po przekroczeniu określonej kwoty przychodów. Zarobki poniżej nowego progu to tzw. kwota wolna. Do końca 2021 r. była ona zróżnicowana i wynosiła…
Zagadnienie transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT jest bardzo złożone. W związku z tym wymaga każdorazowo bardzo dogłębnej weryfikacji danej transakcji przez świadczącego usługi pod kątem ustalenia właściwej stawki podatku…
Niewątpliwe zasadą jest, iż wspólnicy spółek osobowych, w tym spółki komandytowej, nie otrzymują żadnego dodatkowego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki (art. 46 KSH), ponieważ czerpią oni korzyści z tytułu bycia…
W przypadku dokonywania płatności za usługi niematerialne np. doradcze, prawne, księgowe na rzecz kontrahentów zagranicznych należy mieć na uwadze fakt, że w określonych przypadkach może powstać obowiązek poboru zryczałtowanego podatku…
Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała interpretację urzędową z dnia 30 września 2021 r., nr WPI/200000/43/631/2021, na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r.…
Ministerstwo Finansów przekonuje, że potrzeba wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego stanowi wyraz przeciwdziałania luce budżetowej w podatku CIT (Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018”,…
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po…
Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy zapewniają swoim pracownikom zakwaterowanie w mieszkaniach służbowych w celu poprawy efektywności ich pracy. Dzięki temu ci pracownicy tracą dużo mniej czasu na dojazdy do miejsca…
świadczenia niepieniężnego na rzecz spółki kapitałowej nie wchodzi w zakres podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Tym samym z tego tytułu nie trzeba odprowadzać składek ZUS. Takie zdanie podziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z regulacją kodeksu cywilnego z chwilą upływu terminu przedawnienia niespłacone zobowiązania przekształcają się w tzw. zobowiązania naturalne. W praktyce oznacza to, że wierzyciel może próbować je wyegzekwować, niemniej dłużnik…
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że dostaw towarów realizowanych w systemie sprzedaży „drive in”, „walk through”, „food court” i „wewnątrz punktów sprzedaży” nie należy utożsamiać z usługą gastronomiczną, która podlega opodatkowaniu…
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,…
Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników,…
Dom pomocy społecznej (DPS) funkcjonuje jako budżetowa jednostka organizacyjna powiatów i miast na prawach powiatu. Jednostka taka nie ma osobowości prawnej i finansowana jest z budżetu JST. DPS musi posiadać…
Od kilku lat powszechnym sposobem alokacji oszczędności zgromadzonych przez podatników – zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej – stał się tzw. house flipping, czyli nabywanie mieszkań po…
W obrocie gospodarczym często zdarzają się przypadki, w których klienci omyłko zapłacą za dany towar czy usługę więcej niż powinni, bądź też przypadkowo po raz kolejny opłacają tę samą, zapłaconą…
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, dalej: „updop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu…
odatkowe propozycje Polskiego Ładu zakładają rewolucję w opłacaniu składki zdrowotnej poprzez zmianę sposobu jej naliczania, wysokość, a przy tym równocześnie pozbawiając wszystkich prawa do jej odliczenia od podatku. Ta zmiana…
Od 2022 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z preferencji wspierających ich gospodarczy i biznesowy rozwój. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji i rozpoczęto prekonsultacje. Green taxes czyli pakiet ulg dla innowacyjnych…
Wielu polskich podatników jest zarejestrowanych do VAT w państwach unijnych, między innymi z uwagi na dokonywanie sprzedaży wysyłkowej (od 1 lipca 2021 r. ostatecznie uznanych za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na…
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2021 r. 0114-KDIP3-2.4011.208.2021.3.JK2 oceniał prawidłowość kwalifikacji podatkowej podatnika, który jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem CIT i czynnym podatnikiem VAT.…
Brak rejestracji dla celów VAT na dzień poprzedzający dzień skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi nie może wykluczyć oprawa do takiej preferencji – potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej…
Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka, która zawarła z zamawiającym, działając w charakterze podwykonawcy, umowę, której przedmiotem było wykonanie prac budowlanych i budowlano-montażowych. Zgodnie z umową zamawiający uzgodnił z…
Przedsiębiorcy, którzy w zeszłym roku otrzymali subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, lada chwila będą musieli ją rozliczyć. Zgodnie z regulaminem PFR i zawartymi umowami, możliwe będzie umorzenie zwrotu…
O strategii podatkowej podatnicy już zapewne usłyszeli. Doradcy podatkowi, dyrektorzy przedsiębiorstw, a także eksperci od public relations rozpoczęli przygotowania do pierwszego w Polsce sprawozdania z realizacji strategii podatkowej za 2020…
Organ podatkowy uznał, że zapewnienie pracownikom, współpracownikom i kontrahentom stałego dostępu w ciągu dnia do artykułów spożywczych takich, jak: soki, słodycze, owoce, jogurty, ogólnie dostępnych w przestrzeni wspólnej, w tym…
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 marca 2021 r. (I SA/Kr 141/21) jest bardzo ważny dla branży hotelarskiej. Sąd uznał, że w aktualnym stanie prawnym podatnik prowadzący…
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2021 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.34.2021.4.AW, przypomniał, że stosownie do art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych…
Dość często pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. podejmują inną pracę bądź wyjeżdżają na urlop. Pracodawca, który podejrzewa, iż pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny…
Narzędziem wykorzystywanym przez pracodawców do planowania czasu pracy jest rozkład czasu pracy, zwany również grafikiem lub harmonogramem. Bardzo często mają miejsce sytuacje wymuszające zmianę wcześniej ustalonego grafiku. Mimo to ustawodawca…
W świadectwie pracy pracodawca ujawnia m.in. informacje, które stanowią podstawę do ustalenia uprawnień pracowniczych u kolejnego pracodawcy lub z ubezpieczenia społecznego. Jedną z nich jest wskazanie informacji o okresach nieskładkowych,…
W ostatnim czasie w prasie pojawiły się informacje z których wynika, że podatnik który rozlicza podatek należny z tytułu importu towarów w deklaracji VAT na podstawie art. 33a ustawy o…
Dnia 15 kwietna 2021 r. zapadł wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dziewiąta izba) w sprawie C‑935/19 mającej za przedmiot wniosek o wydanie, na podstawie art. 267 TFUE, orzeczenia w…
Podatnik przekonywał, że z uwagi na specyfikę działalności, wymagającą codziennego przemieszczania się, niezbędnym narzędziem, umożliwiającym jej prowadzenie, jest samochód. Aktualnie w działalności Wnioskodawca posiada jeden samochód osobowy, który rozlicza zgodnie…
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP3-1.4011.721.2020.1.AK2. Przedsiębiorca wykonujący praktykę lekarską dentystyczną, zamierzał zatrudnić na podstawie umowy o…
Zwolnienie z ewidencjonowania obrotów na kasie rejestrującej (fiskalnej) obowiązuje, jeżeli sprzedawca otrzyma zapłatę na rachunek bankowy oraz posiada dowody wskazujące, jakiej sprzedaży płatność dotyczyła, a także prowadzi ewidencję, która to…
Z wnioskiem o interpretację indywidualną zwróciła się firma prowadząca działalność gospodarczą polegającą na produkcji herbat liściastych, granulowanych, w saszetkach m.in. herbat czarnych, zielonych, yerba mate, a także innych herbatek i…
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje wyłącznie pracownikowi i pracodawca nie może nim dysponować. Jedynie w szczególnych wypadkach pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego…
Zaloguj się do platformy szkoleniowej expert4you.pl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności