Porady i artykuły
Przedłużenie umowy do dnia porodu
Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy - umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca…
Czytaj więcejPodział urlopu na części
Świeżo rozpoczęty okres wakacyjny nierozerwalnie łączy się z kwestią wolnego od pracy. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do udzielania pracownikom tzw. „długiego urlopu”. Wciąż jednak mamy do czynienia z wieloma…
Czytaj więcejPraca w niedziele i święta
Świadczenie pracy w dni świąteczne oraz w niedziele jest tematem, który wciąż powraca, zwłaszcza przy okazji pojawiających się cyklicznie „czerwonych dni” w kalendarzu. Jak taką pracę prawidłowo rekompensować? Co zrobić…
Czytaj więcejWyjścia prywatne w trakcie pracy - podstawowe informacje
Niejednokrotnie zdarza nam się potrzeba przerwania pracy, opuszczenia miejsca jej wykonywania i wyjścia w celu np. załatwienia jakiejś prywatnej sprawy, chociażby natury urzędowej. Takie wyjścia znajdują swoje uregulowanie w przepisach…
Czytaj więcejKary umowne to wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - nowa kwalifikacja w estońskim CIT
Ryczałt od dochodów spółek, tzw. estoński CIT, jest popularną i bardzo korzystną formą opodatkowania zwłaszcza dla podatników, którzy reinwestują zyski spółki. CIT estoński daje dwie preferencje podatkowe. Pierwsza to odroczenie…
Czytaj więcejWadliwe dokumenty bez NIP a prawo do odliczenia VAT przez nabywcę
Podstawą do odliczenia podatku naliczonego może być tylko faktura odzwierciedlająca rzeczywiste zdarzenie gospodarcze, dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług. W przypadku błędnego wystawienia faktury VAT należy dokonać jej korekty, bądź…
Czytaj więcejHotele nie płacą minimalnego CIT
Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy dla branży hotelarskiej wyrok w lipcu 2023 r. Sąd uznał, że usługi hotelowe nie są równoznaczne z usługami najmu czy dzierżawy, przez co nie są…
Czytaj więcejUmowa o pracę na okres próbny - najczęstsze wątpliwości
Zanim zdecydujemy się zatrudnić pracownika na umowę o pracę na czas określony, możemy go w pewnym sensie „przetestować”, podpisując z nim najpierw tak zwaną umowę na okres próbny. Kodeks pracy…
Czytaj więcejZakup posiłków dla pracowników i współpracowników jako koszt uzyskania przychodów
Najnowsze badania rekruterów pokazują, że pracownicy bardziej niż wysokiego wynagrodzenia oczekują od pracodawcy zapewnienia komfortu pracy poprzez jej elastyczność i nowoczesne motywowanie. Pewna spółka dostrzegła ten trend i postanowiła nawiązać…
Czytaj więcejKoszty reklamacyjne w międzynarodowych transakcjach
W pierwszej kolejności trzeba zauważyć, że nie każde świadczenie należy traktować jako dostawę towarów lub świadczenie usług, które podlegają opodatkowaniu VAT. Świadczeniami, które ze względu na swój charakter zostały wyłączone…
Czytaj więcejOdliczenie VAT od karnetów sportowych dla pracowników
W świetle wydawanych interpretacji indywidualnych istnieją dwa możliwe rozwiązania w odniesieniu do zakupu karnetów sportowych przez podatników. Pierwsze z nich zakłada, że dokonując zakupu przyjmują, iż zakupione karnety będą wykorzystane…
Czytaj więcejCzy odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, które zostanie sprzedane przed upływem 5 lat od momentu jego zakupu, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu wykazywany w PIT-39?
W świetle obowiązujących przepisów odsetki kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania, które jest sprzedawane przed upływem 5 lat od jego zakupu, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu wykazywanych w PIT-39. Według…
Czytaj więcejModa i wizerunek w podatkach
Dress code w biznesie jest oczywisty, ale nie wynika z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Dlatego też podatnicy od lat miewają wątpliwości, czy koszty, które ponoszą na odpowiednie przygotowanie się do…
Czytaj więcejCzy transakcje z Rosją od 2023 r. to schemat podatkowy?
Dnia 14 lutego 2023 r. Rada ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) podjęła decyzję o wpisaniu na unijną listę rajów podatkowych nowe państwa. Zestawienie uzupełniły Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka i Wyspy…
Czytaj więcejElastyczna organizacja czasu pracy
Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia może złożyć do pracodawcy wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy.
Czytaj więcejPolecenia służbowe - co warto o nich wiedzieć?
Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy –pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne…
Czytaj więcejPrzekształcenie spółki jawnej w komandytową z PCC, nawet gdy wkłady są równe?
Po przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytową majątek nowej spółki obejmuje, poza wkładami, składniki majątkowe nabyte w trakcie istnienia poprzedniej spółki jawnej. Oznacza to, że dojdzie do zwiększenia majątku spółki…
Czytaj więcejSLIM VAT 3.0 - co przyniosą zmiany od 2023 r.?
Proces odchudzania ustawy o VAT z niewygodnych dla podatników przepisów wciąż trwa. Obecnie procedowane są zmiany w ramach SLIM VAT 3.0. Wśród pakietu kolejnych nowelizacji znaleźć można nowe zasady stosowania…
Czytaj więcejImprezy integracyjne w kosztach spółki - tylko, gdy są dla pracowników
Koszty wydatkowane na poczet organizacji imprez integracyjnych, gdy pochodzą ze środków obrotowych, nie są wydatkami na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz w…
Czytaj więcejHotele dla ukraińskich uchodźców z podatkiem dochodowym
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 26 października 2022 r. o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.553.2022.1.BJ potwierdził, że wypłaty za usługi świadczone przez hotele w ramach zakwaterowania uchodźców z Ukrainy nie są…
Czytaj więcejEksport pośredni a brak IE-599
Wiele wątpliwości budzi sytuacja, gdy podatnik nie ma możliwości uzyskania komunikatu IE-599 w przypadku eksportu pośredniego. Obecnie, sądy administracyjne wskazują, że o ile z dokumentów wynika, iż dany towar będący…
Czytaj więcejMoment ujęcia kosztów nabycia kilkuletniego certyfikatu podpisu kwalifikowanego
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT (tożsamym z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT) „koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne…
Czytaj więcejSkładka zdrowotna w wyjaśnieniach ZUS
Dnia 21 lipca 2022 r., po trzech tygodniach obowiązywania nowej regulacji, ZUS wyjaśnił zasady odliczenia składki zdrowotnej przy ustalaniu podstawy wymiaru składek za osoby opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych…
Czytaj więcejPodróż w interesie pracodawcy, ale zwrot kosztów w interesie pracownika - wyrok NSA w sprawie jazd prywatnym pojazdem pracownika
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 lipca 2022 r. (II FSK 3036/19, prawomocny) uznał, że zwrot kosztów wykorzystywania prywatnych samochodów do celów służbowych na podstawie tzw. kilometrówki to…
Czytaj więcejPosiłek dla pracownika sfinansowany przez pracodawcę
W ostatnim czasie pracodawcy oferują pracownikom dodatkowe nieodpłatne świadczenia, które nie stanowią ekwiwalentu za wykonaną pracę, a ich celem jest stworzenie pracownikowi odpowiednich warunków pracy. Przy oferowaniu tych świadczeń pojawia…
Czytaj więcejEkwiwalentność świadczeń nie przekreśla przychodu - przełomowy wyrok NSA
Nieodpłatne świadczenia są podatkowym przychodem również wtedy, gdy korzysta z nich nie tylko beneficjent, na zasadzie dobrowolności, lecz także podmiot wykonujący świadczenie - tak wynika z tezy zawartej w jednym…
Czytaj więcejCzy pracodawca może nałożyć na pracownika karę za nienoszenie maseczki na terenie zakładu pracy?
Sąd Rejonowy w Olsztynie rozpatrywał przypadek, w którym pracodawca w związku z sytuacją w kraju, związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS- CoV-2, wydał zarządzenie zobowiązujące wszystkich pracowników do zakrywania ust…
Czytaj więcejPodatek u źródła z tytułu wynagrodzenia za oprogramowanie
W myśl art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium…
Czytaj więcejGdy nie jesteś importerem, nie możesz odliczyć VAT
Zasadniczo, ustawa o VAT przewiduje możliwość odliczenia podatku VAT wynikającego z dokumentu celnego, w tym decyzji wydanej przez organ celny (art. 86a ust.2 pkt 2 lit. d ustawy o VAT).…
Czytaj więcejZaliczka na poczet zysku w ramach estońskiego CIT - kolejna kość niezgody
Do końca 2020 r. wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych walczyli o neutralność podatkową pobieranych zaliczek na poczet zysku. Spór zakończył się wydaniem przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 3 grudnia 2020…
Czytaj więcejMożliwość skrócenia pracownikom czasu pracy podczas upałów
Pracodawca może skrócić pracownikom czas pracy lub przewidzieć dodatkowe przerwy w pracy w czasie najwyższych temperatur, tzw. przerwy regeneracyjne. Należy pamiętać, że ustawodawca nie nakłada jednak na pracodawcę takich obowiązków.…
Czytaj więcejWynagrodzenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia a podwyższone koszty uzyskania przychodów
Pracownikom, którzy uzyskują przychody ze stosunku pracy, przysługuje odliczenie jednej, pełnej, miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od wymiaru czasu pracy. Pracownicze koszty zostały określone w wysokości ryczałtowej i wynoszą:…
Czytaj więcejZmiany w Ordynacji podatkowej
Dobiega końca procedura parlamentarna wprowadzania ustawy nowelizującej z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową, dalej nazywaną ustawą…
Czytaj więcejZaliczka na poczet zysku w ramach estońskiego CIT - kolejna kość niezgody
Do końca 2020 r. wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych walczyli o neutralność podatkową pobieranych zaliczek na poczet zysku. Spór zakończył się wydaniem przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 3 grudnia 2020…
Czytaj więcejPodatki a nieruchomości - przegląd aktualnych stanowisk
Zagadnienia dotyczące nieruchomości i te związane z szeroko pojętymi podatkami od zawsze szły ze sobą w parze, choć sposób ich regulowania w aktach prawnych niejednokrotnie dynamicznie się zmieniał. Warto przeanalizować…
Czytaj więcejEksport towarów w transakcji łańcuchowej na warunkach CPT
Organ podatkowy dokonał oceny skutków podatkowych w VAT transakcji dostawy towarów w regule Incoterms CPT. Wnioskodawca wskazał, że prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, przechodzi na podmiot zagraniczny na terytorium…
Czytaj więcejPraca zdalna - planowane zmiany przepisów Kodeksu pracy
Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie regulują zasad wykonywania pracy zdalnej. Regulacje w tym zakresie zostały dodane do przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych…
Czytaj więcejUjęcie wydatków z tytułu diety do kosztów uzyskania przychodów
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził stanowisko w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r. (nr 0115-KDIT3.4011.178.2022.1.AD), do którego należy się przychylić. Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, mogą zaliczać do…
Czytaj więcejMontaż pompy ciepła w wynajmowanym biurze – ujęcie w PIT
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT „amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do…
Czytaj więcejKajzerka z dodatkami - dostawa towarów czy usługa gastronomiczna?
Dnia 21 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał wiążącą informację stawkową o sygnaturze 0111-KDSB2-2.440.53.2022.2.KG, w której uznał, że towar w postaci kajzerki przygotowywanej w sklepie firmowym kwalifikuje się…
Czytaj więcejPoręczenie wieloletniego kredytu inwestycyjnego - czy stanowi przychód podatkowy?
Zawarcie wieloletniej umowy kredytu inwestycyjnego często wymaga zabezpieczenia przez podmiot trzeci, najczęściej z grupy podmiotów powiązanych, np. przez wspólników. Podmioty te stają się solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania spółki. Poręczenia cywilne…
Czytaj więcejWsparcie fundacji na cele pomocy Ukrainie w rozliczeniu podatkowym
Pomoc dla Ukrainy, udzielana za pośrednictwem fundacji niebędącej organizacją pożytku publicznego, pozwala na rozliczenie w rocznym PIT.
Czytaj więcejPodatek u źródła w kosztach podatkowych
Zakres podmiotowy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ściśle związany z instytucją ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego. Powstanie obowiązku podatkowego wyznacza siedziba / zarząd usytuowany na terytorium Rzeczypospolitej…
Czytaj więcejObowiązek stosowania kasy rejestrującej online
Konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z zapisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.…
Czytaj więcejGrupa VAT - nowość prawna od 2022 r.
Grupa VAT to nowy rodzaj podatnika, dotychczas nieznany polskim przepisom, choć występujący np. w Belgii. W Polsce od 1 lipca 2022 r. grupę VAT mogą utworzyć podatnicy: 1. posiadający siedzibę…
Czytaj więcejZapłacone za zleceniobiorcę składki a przychód podatkowy
Organy podatkowe od lat zwykły przyjmować stanowisko, że owszem - powstaje przychów podatkowy. Zleceniodawca powinien wykazać je w PIT-11 za rok, w którym składki te zapłacono do ZUS. Interpretacja Dyrektora…
Czytaj więcejPolski Ład - green taxes dla przedsiębiorców
Polski Ład to nie tylko negatywne zmiany. Polski Ład to także wsparcie biznesu na wielu szczeblach rozwojowych. Przedstawiamy nowe ulgi, z których skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy będący podatnikami podatku dochodowego…
Czytaj więcejPolski Ład – podstawa wymiaru składki zdrowotnej
W przypadku tych osób prowadzących pozarolniczą działalność, dla których w 2022 r. właściwą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie dochodów z tej działalności, a więc opodatkowanych według skali lub…
Czytaj więcejPolski Ład - wyższa kwota wolna od podatku
Podatek dochodowy od osób fizycznych należny będzie dopiero po przekroczeniu określonej kwoty przychodów. Zarobki poniżej nowego progu to tzw. kwota wolna. Do końca 2021 r. była ona zróżnicowana i wynosiła…
Czytaj więcejUsługa transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT
Zagadnienie transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT jest bardzo złożone. W związku z tym wymaga każdorazowo bardzo dogłębnej weryfikacji danej transakcji przez świadczącego usługi pod kątem ustalenia właściwej stawki podatku…
Czytaj więcejDodatkowe wynagrodzenia wypłacane wspólnikowi spółki komandytowej za prowadzenie spraw spółki a źródło przychodu i obowiązek opłacania składek ZUS
Niewątpliwe zasadą jest, iż wspólnicy spółek osobowych, w tym spółki komandytowej, nie otrzymują żadnego dodatkowego wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki (art. 46 KSH), ponieważ czerpią oni korzyści z tytułu bycia…
Czytaj więcejPojęcie „świadczenia o podobnym charakterze” a obowiązki WHT
W przypadku dokonywania płatności za usługi niematerialne np. doradcze, prawne, księgowe na rzecz kontrahentów zagranicznych należy mieć na uwadze fakt, że w określonych przypadkach może powstać obowiązek poboru zryczałtowanego podatku…
Czytaj więcejBrak przychodów nie zwalnia z wielokrotnej składki zdrowotnej
Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała interpretację urzędową z dnia 30 września 2021 r., nr WPI/200000/43/631/2021, na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r.…
Czytaj więcejWprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych od 2022 r.
Ministerstwo Finansów przekonuje, że potrzeba wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego stanowi wyraz przeciwdziałania luce budżetowej w podatku CIT (Zgodnie z raportem Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018”,…
Czytaj więcejUlepszenie zamortyzowanego już budynku – czy na nowo naliczać odpisy amortyzacyjne?
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po…
Czytaj więcejUdostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi - w jaki sposób ustalić wysokość przychodu z nieodpłatnego świadczenia?
Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy zapewniają swoim pracownikom zakwaterowanie w mieszkaniach służbowych w celu poprawy efektywności ich pracy. Dzięki temu ci pracownicy tracą dużo mniej czasu na dojazdy do miejsca…
Czytaj więcejPraca wspólnika na rzecz spółki kapitałowej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych
świadczenia niepieniężnego na rzecz spółki kapitałowej nie wchodzi w zakres podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Tym samym z tego tytułu nie trzeba odprowadzać składek ZUS. Takie zdanie podziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj więcejPrzedawnienie długu to nie to samo co umorzenie – czy już utrwalona linia orzecznicza?
Zgodnie z regulacją kodeksu cywilnego z chwilą upływu terminu przedawnienia niespłacone zobowiązania przekształcają się w tzw. zobowiązania naturalne. W praktyce oznacza to, że wierzyciel może próbować je wyegzekwować, niemniej dłużnik…
Czytaj więcejBez kelnera nie ma usługi gastronomicznej – NSA rozwiewa wątpliwości
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że dostaw towarów realizowanych w systemie sprzedaży „drive in”, „walk through”, „food court” i „wewnątrz punktów sprzedaży” nie należy utożsamiać z usługą gastronomiczną, która podlega opodatkowaniu…
Czytaj więcejCzy wydatki ponoszone na składki z tytułu polisy ubezpieczeniowej OC mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,…
Czytaj więcejPremie i rabaty pośrednie a VAT
Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników,…
Czytaj więcejDom pomocy społecznej bez VAT
Dom pomocy społecznej (DPS) funkcjonuje jako budżetowa jednostka organizacyjna powiatów i miast na prawach powiatu. Jednostka taka nie ma osobowości prawnej i finansowana jest z budżetu JST. DPS musi posiadać…
Czytaj więcejHouse flipping – zarząd majątkiem prywatnym podatnika czy profesjonalna działalność gospodarcza?
Od kilku lat powszechnym sposobem alokacji oszczędności zgromadzonych przez podatników – zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej – stał się tzw. house flipping, czyli nabywanie mieszkań po…
Czytaj więcejNadpłaty dokonywane przez klientów – depozyt nieprawidłowy, zaliczka czy może po prostu nienależne świadczenie?
W obrocie gospodarczym często zdarzają się przypadki, w których klienci omyłko zapłacą za dany towar czy usługę więcej niż powinni, bądź też przypadkowo po raz kolejny opłacają tę samą, zapłaconą…
Czytaj więcejLeki dla osoby fizycznej w kosztach podatkowych pracodawcy – na przykładzie uczelni medycznej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, dalej: „updop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu…
Czytaj więcejNowy Ład w składkach zdrowotnych
odatkowe propozycje Polskiego Ładu zakładają rewolucję w opłacaniu składki zdrowotnej poprzez zmianę sposobu jej naliczania, wysokość, a przy tym równocześnie pozbawiając wszystkich prawa do jej odliczenia od podatku. Ta zmiana…
Czytaj więcejTańsze podatki dla rozwojowych podatników już od 2022 r.!
Od 2022 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z preferencji wspierających ich gospodarczy i biznesowy rozwój. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji i rozpoczęto prekonsultacje. Green taxes czyli pakiet ulg dla innowacyjnych…
Czytaj więcejProcedura VAT-OSS a rejestracja w państwie dostawy – co ważniejsze?
Wielu polskich podatników jest zarejestrowanych do VAT w państwach unijnych, między innymi z uwagi na dokonywanie sprzedaży wysyłkowej (od 1 lipca 2021 r. ostatecznie uznanych za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na…
Czytaj więcejOdprawy kodeksowe i umowne dla pracowników pracujących w Niemczech, Belgii i Holandii
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2021 r. 0114-KDIP3-2.4011.208.2021.3.JK2 oceniał prawidłowość kwalifikacji podatkowej podatnika, który jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem CIT i czynnym podatnikiem VAT.…
Czytaj więcejUlga na złe długi w VAT już po nowemu
Brak rejestracji dla celów VAT na dzień poprzedzający dzień skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi nie może wykluczyć oprawa do takiej preferencji – potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej…
Czytaj więcejMoment wykonania usługi budowlanej dla celów VAT wciąż wywołuje spory sądowe
Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka, która zawarła z zamawiającym, działając w charakterze podwykonawcy, umowę, której przedmiotem było wykonanie prac budowlanych i budowlano-montażowych. Zgodnie z umową zamawiający uzgodnił z…
Czytaj więcejUmorzone wsparcie z tarczy PFR 1.0 ma być zwolnione z podatku. Ale co z kosztami podatkowymi?
Przedsiębiorcy, którzy w zeszłym roku otrzymali subwencję finansową z Tarczy Finansowej PFR 1.0, lada chwila będą musieli ją rozliczyć. Zgodnie z regulaminem PFR i zawartymi umowami, możliwe będzie umorzenie zwrotu…
Czytaj więcejJak przygotować strategię podatkową
O strategii podatkowej podatnicy już zapewne usłyszeli. Doradcy podatkowi, dyrektorzy przedsiębiorstw, a także eksperci od public relations rozpoczęli przygotowania do pierwszego w Polsce sprawozdania z realizacji strategii podatkowej za 2020…
Czytaj więcejOd kawy z cukrem odliczymy VAT, ale soki i ciasteczka bez odliczenia?
Organ podatkowy uznał, że zapewnienie pracownikom, współpracownikom i kontrahentom stałego dostępu w ciągu dnia do artykułów spożywczych takich, jak: soki, słodycze, owoce, jogurty, ogólnie dostępnych w przestrzeni wspólnej, w tym…
Czytaj więcejOdliczanie przez hotel VAT od wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne – nieprzemijająco możliwe
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 marca 2021 r. (I SA/Kr 141/21) jest bardzo ważny dla branży hotelarskiej. Sąd uznał, że w aktualnym stanie prawnym podatnik prowadzący…
Czytaj więcejBudowa domowego biura w kosztach podatkowych nawet bez zapłaty w MPP
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2021 r. sygn. 0115-KDIT3.4011.34.2021.4.AW, przypomniał, że stosownie do art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych…
Czytaj więcejCzy pracodawca może zweryfikować sposób korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego?
Dość często pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. podejmują inną pracę bądź wyjeżdżają na urlop. Pracodawca, który podejrzewa, iż pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny…
Czytaj więcejObniżenie wymiaru czasu pracy w związku z opieką nad dzieckiem
Narzędziem wykorzystywanym przez pracodawców do planowania czasu pracy jest rozkład czasu pracy, zwany również grafikiem lub harmonogramem. Bardzo często mają miejsce sytuacje wymuszające zmianę wcześniej ustalonego grafiku. Mimo to ustawodawca…
Czytaj więcejDopuszczalność rozwiązania stosunku pracy z uwagi na długotrwałą nieobecność w pracy oraz częste absencje chorobowe
W świadectwie pracy pracodawca ujawnia m.in. informacje, które stanowią podstawę do ustalenia uprawnień pracowniczych u kolejnego pracodawcy lub z ubezpieczenia społecznego. Jedną z nich jest wskazanie informacji o okresach nieskładkowych,…
Czytaj więcejZwolnienie z PIT bonów, talonów i kuponów na zakup żywności oraz napojów bezalkoholowych
W ostatnim czasie w prasie pojawiły się informacje z których wynika, że podatnik który rozlicza podatek należny z tytułu importu towarów w deklaracji VAT na podstawie art. 33a ustawy o…
Czytaj więcejHOT TAX NEWS! Najnowszy wyrok TSUE w polskiej sprawie
Dnia 15 kwietna 2021 r. zapadł wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dziewiąta izba) w sprawie C‑935/19 mającej za przedmiot wniosek o wydanie, na podstawie art. 267 TFUE, orzeczenia w…
Czytaj więcejStudia córki to nie koszt podatkowy dla ojca
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0114-KDIP3-1.4011.721.2020.1.AK2. Przedsiębiorca wykonujący praktykę lekarską dentystyczną, zamierzał zatrudnić na podstawie umowy o…
Czytaj więcejZapłata kartą przy użyciu terminala płatniczego a obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej
Zwolnienie z ewidencjonowania obrotów na kasie rejestrującej (fiskalnej) obowiązuje, jeżeli sprzedawca otrzyma zapłatę na rachunek bankowy oraz posiada dowody wskazujące, jakiej sprzedaży płatność dotyczyła, a także prowadzi ewidencję, która to…
Czytaj więcejUlga B+R w produkcji herbatek
Z wnioskiem o interpretację indywidualną zwróciła się firma prowadząca działalność gospodarczą polegającą na produkcji herbat liściastych, granulowanych, w saszetkach m.in. herbat czarnych, zielonych, yerba mate, a także innych herbatek i…
Czytaj więcejJak pozostawanie w dwóch stosunkach pracy wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego?
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje wyłącznie pracownikowi i pracodawca nie może nim dysponować. Jedynie w szczególnych wypadkach pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego…
Czytaj więcejIle samochodów służbowych może mieć jeden przedsiębiorca – ocena fiskusa
Podatnik przekonywał, że z uwagi na specyfikę działalności, wymagającą codziennego przemieszczania się, niezbędnym narzędziem, umożliwiającym jej prowadzenie, jest samochód. Aktualnie w działalności Wnioskodawca posiada jeden samochód osobowy, który rozlicza zgodnie…
Czytaj więcej Zaloguj się
do platformy
szkoleniowej
Expert4you
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
OK Polityka Prywatności