Czas trwania: 15 godzin
Tematyka: ZUS

Zasiłki ZUS – kurs dla osób zaawansowanych (3-dniowe szkolenie)​

Kurs stanowi kontynuację kursu zasiłkowego w stopniu podstawowym.
Na tym kursie zostaną przypomniane, na zasadzie krótkiego omówienia, wszystkie zagadnienia z kursu podstawowego według niżej przedstawionego programu, które to zagadnienia zostaną rozszerzone o bardziej skomplikowane przypadki, które zostaną przedstawione w formie tzw. studium przypadków. Podobnie jak na kursie podstawowym będą również ćwiczenia, a więc samodzielne rozwiązanie zadań zadanych przez wykładowcę/trenera po omówieniu danego zagadnienia.
Po drugim dniu kursu jest możliwość, przesłania opisu własnych, problematycznych sytuacji zasiłkowych, które będą przedmiotem analizy w trzecim dniu kursu.
Omówione zostaną również zagadnienia dotyczące sposobu postępowania i korygowania dokumentów do ZUS, gdy po czasie okaże się, że zasiłek był wypłacony w niewłaściwej wysokości albo że powinien to być zasiłek, a nie wynagrodzenie chorobowe, albo że powinno to być świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, a nie chorobowego.
Kurs nie jest przeznaczony dla osób początkujących, które najpierw powinny wziąć udział w kursie podstawowym.

Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

Dzień I

Prawo i okres świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego:

  1. Zasiłek chorobowy/wynagrodzenie chorobowe:
    • przypomnienie zasad postępowania przy liczeniu okresu wyczekiwania, okresu zasiłkowego i okresu wynagrodzenia chorobowego zasady liczenia 33/14 dni w przypadku pracy w jednej lub kilku szkołach naprzemiennie lub równolegle,
    • studium przypadków i ćwiczenia dotyczących sytuacji: równoległa praca w dwóch miejscach, równoległe zatrudnienie, ale praca świadczona nie wszystkie dni tygodnia i ZLA poza dniami obowiązku pracy, sposób liczenia 33 dni wynagrodzenia chorobowego okresu zasiłkowego
  2. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego:
    • różnice w stosunku do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego,
    • studium przypadków dotyczących: sposób postępowania gdy dokonano wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego zamiast wypadkowego, sposób postepowania w przypadku wypłaty wynagrodzenia chorobowego.
  3. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, uzupełniającego macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego:
    • Przypomnienie wiadomości o rodzajach urlopów, za które przysługuje zasiłek macierzyński, długości ich trwania, sposobu korzystania z nich oraz zasad ustalania wysokości podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
    • Studium przypadków i ćwiczenia dotyczące sytuacji: prawo do zasiłku i jego wysokość w przypadku pobytu matki w szpitalu lub dziecka w szpitalu, porzucenia lub śmierci dziecka, dzielenia urlopu rodzicielskiego w powiązaniu z wiekiem dziecka, odmienna wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego u rodziców dziecka, łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u „swojego” pracodawcy, niezdolność do pracy w czasie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u „swojego” pracodawcy, wpływ wieku dziecka na ustalenie procentowej podstawy wymiaru zasiłku, zasady postępowania przy łączeniu urlopu rodzicielskiego i wykonywania praca u „swojego” pracodawcy.

Dzień II

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków:

  1. Przypomnienie zasad ustalania przeciętnego wynagrodzenia sprzed zachorowania z uwzględnieniem zasady uzupełniania, postępowania w przypadku braku 12 miesięcy ubezpieczenia, w przypadku pracy równoległej u dwóch pracodawców lub u tego samego pracodawcy.
  2. Studium przypadków i ćwiczenia dotyczące sytuacji: podwyższenie wynagrodzenia, składnik wynagrodzenia przyznany na czas określony, zmiana etatu, zawarcie kolejnej umowy o pracę wraz z podwyższeniem wynagrodzenia, zawarcie kolejnej umowy z przerwą przypadającą na dzień świąteczny lub roboczy, jednorazowe wypłaty określonego składnika wynagrodzenia.
  3. Przypomnienie zasad decydujących czy wszystkie składniki miesięczne stanowią podstawę wymiaru zasiłków, a jeśli stanowią to w jakiej wysokości przyjmowane są do podstawy wymiaru zasiłków.
  4. Studium przypadków i ćwiczenia dotyczące sytuacji: różnych zapisów w przepisach płacowych, składników wynagrodzenia przyznany na czas określony, uzupełniania składników w zależności od jego charakteru – stały czy zmienny, nieobecność usprawiedliwiona w miesiącu, w którym był urlop wypoczynkowy, nieobecność usprawiedliwiona w miesiącu, w którym była również nieobecność nieusprawiedliwiona, uzupełnianie obniżonego wynagrodzenia za urlop udzielony z powodu „siły wyższej”, minimalna podstawa wymiaru zasiłku, gdy jest składnik wypłacany obok zasiłku.
  5. Przypomnienie zasad postepowania ze składnikami wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne lub roczne.
  6. Studium przypadków i ćwiczenia dotyczące sytuacji: nieprzepracowanie pełnych czterech kwartałów lub pełnego roku poprzedniego, uzupełniania tych składników lub wydzielanie kwoty za pełne miesiące w kwartałach lub roku, nagroda roczna obniżona z powodu urlopu wychowawczego – czy zawsze podlega uzupełnieniu, braku wypłaty składnika za ostatni kwartał lub rok, wypłata zaliczkowa za ostatni kwartał lub rok, zmiana wymiaru czasu pracy po wypłacie składnika kwartalnego lub rocznego, zmiana etatu w kwartale lub roku stanowiącym podstawę wymiaru zasiłku.

Dzień III

  1. Kontynuacja tematyki z dnia II na podstawie kolejnych przypadków.
  2. Zasady korygowanie dokumentów rozliczeniowych RCA i RSA w związku ze świadczeniami.
  3. Studium przypadków zgłoszonych przez uczestników kursu – analiza przypadków opisanych i przesłanych przez uczestników po II dniu kursu.

Prowadzący:

Dariusz Suchorowski

Dariusz Suchorowski

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku polityka społeczna oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.

Od początku pracy zawodowej związany z ubezpieczeniami społecznymi, realizując zadania kolejno jako inspektor i inspektor kontroli ZUS. Następnie zarządzał i nadzorował kontrolę płatników składek na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Wiedza i doświadczenie nabyte podczas 20-letniej pracy na dotychczasowych stanowiskach, pozwoliło objąć na kolejne 15 lat funkcję zastępcy dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Kielcach.
Był również wykładowcą na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach oraz kursach organizowanych przez Szkołę Zarządzania w Kielcach.

Ponadto zapraszany, celem przedstawienia w przystępny i zrozumiały sposób, zmian przepisów na konferencje, kursy, spotkania organizowane przez podmioty zrzeszające przedsiębiorców np.: Business Centre Club Loża Świętokrzyska, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Kielcach, Cech Rzemiosł w Opatowie, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Targi Kielce, Biznes Center Club Loża Świętokrzyska, Świętokrzyski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.