Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce w 2025 r.
21 marca 2025 r. została przyjęta ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wejdzie ona w życie najprawdopodobniej od 1 czerwca 2025 r.
Nowa ustawa reguluje kompleksowo zagadnienia dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce. Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie obserwowanych wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na rynku pracy. Ustawa m. in. znacznie podwyższa sankcje za naruszanie przepisów dotyczących pracy cudzoziemców.
Jednocześnie trwająca wojna w Ukrainie spowodowała napływ uchodźców do Polski a jednocześnie wymusza bieżącą aktualizację przepisów ułatwiających legalizację pobytu i podejmowanie pracy przez obywateli Ukrainy. Od 1 lipca 2024 r. obowiązuje kolejna nowelizacja ustawy, która oprócz przedłużenia terminów legalnego pobytu wprowadza kilka istotnych zmian.
Oznacza to, że regulacje dotyczące pobytu i pracy cudzoziemców (nie tylko z Ukrainy) często się w ostatnim czasie zmieniają, jednocześnie aktualnie obowiązujące oraz mające wejść w życie procedury są bardzo chaotyczne, co powoduje dezorientacje pragnących podjąć pracę cudzoziemców jak i pracodawców.
Dla pracodawców problematyczne są również kwestie podatkowe – płatnicy nie mają pewności czy należy od dochodu cudzoziemca pobierać zaliczkę czy podatek ryczałtowy, czy może w ogóle żadnego podatku, z jakich ulg mogą korzystać cudzoziemcy.
Zapraszamy na szkolenie, którego celem jest praktyczne przeprowadzenie przez cały proces zatrudnienia cudzoziemca: jego przyjazd i pobyt, podjęcie pracy (zezwolenie na pracę, procedury uproszczone), obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe. W szczególności przybliżone zostaną zasady zatrudniania uchodźców z Ukrainy.
Udział w szkoleniu zapewni wiedzę i praktyczne porady dzięki którym zatrudnią Państwo cudzoziemca zgodnie z przepisami w możliwie najkrótszym czasie. Zapoznają się Państwo z planowanymi zmianami w zakresie powierzania pracy cudzoziemcom.
Szkolenie pozwoli zdobyć, poszerzyć i usystematyzować wiedzę w zakresie zatrudniania, opodatkowania i ubezpieczania cudzoziemców w Polsce, zgodnie z najnowszymi przepisami. Uzyskają Państwo wiedzę, której stosowanie w codziennej praktyce pozwoli uniknąć problemów z organami zatrudnienia, organami podatkowymi i ZUS.
Podczas szkolenia omówione zostaną przepisy regulujące kwestie przyjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce, podejmowania przez nich pracy (uzyskiwanie zezwolenia na pracę i przypadki gdy nie jest ono wymagane), opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez cudzoziemców i za granicą przez Polaków (umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i krajowe przepisy podatkowe) oraz przepisy dotyczące koordynacji ubezpieczeń społecznych w Unii Europejskiej.
Udział w szkoleniu pozwoli na wyczerpujące poznanie i zgłębienie tematyki praktycznego zastosowania wiedzy z tego zakresu.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:
- Przedłużenie obowiązywania ustawy o pomocy do 30 września 2025 r.
- Rozszerzenie katalogu osób objętych ustawą pomocową
- Uszczelnianie systemu udzielania pomocy.
- Terminy występowania o numer PESEL.
- Dokumenty potwierdzające tożsamość cudzoziemca.
- Wygaszanie niektórych działań pomocowych (likwidacja świadczenia 300 zł).
- Zmiany w zakresie dostępu do rynku pracy obywateli Ukrainy: skrócenie terminu na przesłanie powiadomienia o powierzeniu pracy, przypadki rodzące obowiązek składania kolejnych powiadomień, wymóg wskazania w powiadomieniu co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
- Warunki wjazdu cudzoziemców na teren Rzeczpospolitej Polskiej:
- Obywatele Unii Europejskiej.
- Obywatele państw trzecich.
- Pobyt czasowy a pobyt stały.
- Legalizacja pobytu cudzoziemców – usprawnienie procedur.
- Praca cudzoziemców na terenie Polski:
- Nowa ustawa o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: elektronizacja procedur, likwidacja testu rynku pracy, rejestr umów z cudzoziemcami, nowe typy zezwoleń na pracę, zmiany w procedurze oświadczeniowej, wyższe sankcje dla naruszających przepisy.
- Praca w Polsce obywateli Unii Europejskiej.
- Obywatele państw sąsiadujących z Polską – procedura oświadczeniowa.
- Zawody, w wykonywaniu których cudzoziemcy nie muszą uzyskiwać zezwolenia.
- Zezwolenie na pracę.
- Skutki zatrudnienia cudzoziemca bez wymaganych zezwoleń – sankcje wynikające z ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez cudzoziemców:
- Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy.
- Miejsce zamieszkania.
- Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Zasady dotyczące opodatkowania pracowników najemnych.
- Opodatkowanie dochodów osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym.
- Ryczałt dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym.
- Ulgi podatkowe, z których mogą skorzystać cudzoziemcy (w tym ulga dla młodych): zasady korzystania z ulgi dla młodych, oświadczenia składane pracodawcom, ulga dla młodych w przypadku cudzoziemców.
- Zasady występowania o nadpłaty podatku.
- Certyfikat rezydencji.
- Prowadzenie działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce.
- Obowiązek oraz prawo złożenia zeznania przez cudzoziemców.
- Praca nierezydenta na rzecz zagranicznego podmiotu – informacje ORD-W1.
- PIT-11 i IFT-1R zasady sporządzania informacji przez płatników dla nierezydentów.
- Ubezpieczenia społeczne cudzoziemców zatrudnionych w Polsce:
- Zasada jednego ustawodawstwa.
- Wyjątki od zasady podlegania ubezpieczeniu w kraju wykonywania pracy.
- Pracownicy delegowani.
- Pracownicy transportu międzynarodowego.
- Pracownicy pracujący jednocześnie na terenie kilku państw członkowskich.
- Działalność prowadzona w kilku państwach jednocześnie.
- Podleganie przez nierezydentów ubezpieczeniom w Polsce.
- Ubezpieczenia obywateli państw trzecich.
Prowadzący:

Mariusz Makowski
Doradca podatkowy, trener, ekspert w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków za granicą oraz przez cudzoziemców w Polsce. Publikuje artykuły na temat opodatkowania dochodów zagranicznych w serwisie podatki.biz, w miesięczniku "Ekspert Księgowy", współpracuje z wydawnictwem Beck. Jest autorem książki "Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą. Ujęcie praktyczne" (Difin, 2008). Prowadził szkolenia TaxNet (wydawcy serwisu podatki.biz), Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Telewizji Polskiej, Polimex – Mostostal i in. Prowadzi własną kancelarię podatkową.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.