Wdrożenie JPK CIT w podmiocie medycznym
Jednolity Plik Kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych (JPK CIT) to nowe narzędzie raportowania, które zmieni sposób przekazywania danych finansowych organom podatkowym.
Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło, że JPK CIT wchodzi w życie od 1 stycznia 2025 roku i będzie wysyłany wraz z CIT-8.
JPK CIT będzie wprowadzany stopniowo dla różnych grup podatników.
- Rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.:
- podatnicy o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie,
- podatkowe grupy kapitałowe (PGK).
- Rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r.:
- wszyscy podatnicy CIT zobowiązani do przesyłania JPK_V7.
- Rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 r.:
- wszyscy pozostali podatnicy CIT.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- JPK_KR – obowiązek przekazywania ksiąg rachunkowych w świetle aktualnie obowiązujących przepisów.
- Harmonogram wprowadzania zmian w latach 2025-2026 – jak podmiot medyczny ma przygotować się praktycznie do realizacji nowego obowiązku sprawozdawczego?
- Dane, o które należy uzupełnić księgi rachunkowe od 2025 r., celem wypełnienia obowiązku obligatoryjnego raportowania – kiedy księgi należy uzupełnić dodatkowo o:
- dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika: numer identyfikacji podatkowej, o ile został nadany, w przypadku gdy kontrahent podatnika jest: osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej – wskazanie nazwiska i pierwszego imienia kontrahenta, osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą – wskazanie nazwiska i pierwszego imienia kontrahenta, a także dodatkowego określenia, które przedsiębiorca włącza do firmy, w pozostałych przypadkach – wskazanie pełnej nazwy kontrahenta,
- w przypadku faktur stanowiących dowód księgowy – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany,
- znaczniki identyfikujące konta rachunkowe wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta rachunkowe m.in. dla: banków, zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, jednostek, organizacje pozarządowe, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej: w przypadku faktur stanowiących dowód księgowy – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany, określenie rodzaju dowodu potwierdzającego nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji, numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika.
- wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym,
- wysokość i rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu w odniesieniu do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.
- Prezentacja struktur–znaczniki z załączników nr 1 -7 do rozporządzenia MF.
- Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych w JPK CIT:
- podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, problematyka ustalania wartości początkowej, ulepszenia i remont, likwidacja,
- typy różnic pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym (tj. różnice stałe oraz różnice przejściowe) – zasady uwzględniania w prowadzonych księgach,
- jak prowadzić ewidencję uzupełnioną o dodatkowe dane w specyficznych przypadkach (np. dochodzi do wytworzenia ŚT lub nabyty WNiP podlega dostosowaniu co wiąże się z kosztami powiększającymi wartość początkową).
Prowadzący:
dr Małgorzata Rzeszutek
Doradca podatkowy, założyciel Polskiego Instytutu Podatków i Rachunkowości , specjalista w prawie podatkowym i dziedzinach pokrewnych.
Wiedza i doświadczenie to ponad 11-letnia praktyka w spółkach audytorskich, praca dydaktyczna w szkołach wyższych oraz przeprowadzanie nadzorów i audytów podatkowych w spółkach podlegających badaniu sprawozdań finansowych. Autorka publikacji w zakresie podatku dochodowego i VAT . Na rynku szkoleniowym specjalizuje się w szczególności w zakresie opodatkowania podmiotów medycznych oraz w podatkach dochodowych i dokumentacji cen transferowych dla spółek kapitałowych.
Wykładowca uniwersytecki i doświadczony szkoleniowiec.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.