Akcyza od energii elektrycznej
W ramach szkolenia zaprezentowany zostanie system opodatkowania akcyzą energii elektrycznej w Polsce. Uczestnicy poznają zasady dotyczące akcyzy od energii elektrycznej, omówione zostaną poszczególne czynności podlegające opodatkowaniu oraz zwolnienia umożliwiające optymalizację kosztów energii. Szkolenie uwzględnia również aktualne kwestie dotyczące produkcji energii z OZE. W trakcie szkolenia zaprezentowane również zostaną praktyczne kwestie związane ze sporządzaniem deklaracji akcyzowej dot. energii elektrycznej oraz prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej.
Szkolenie stanowi rozszerzenie „Podstaw podatku akcyzowego” i ma na celu pogłębienie wiedzy z zakresu opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia akcyzowe skupiające się na opodatkowaniu energii elektrycznej. Przede wszystkim uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami ogólnymi rządzącymi akcyzą od energii elektrycznej. Zasady te znajdą odzwierciedlenie w przedstawieniu katalogu czynności podlegających akcyzie wraz z przykładami opracowanymi na gruncie faktycznych zdarzeń gospodarczych (case study).
Omówione zostaną zwolnienia z podatku, które mogą dotyczyć podmiotów produkcyjnych, zakładów energochłonnych czy podatników korzystających z odnawialnych źródeł energii. Szkolenie uwzględni również najnowsze regulacje dotyczące wytwarzania energii elektrycznej z OZE.
Istotnym punktem szkolenia będzie również przedstawienie zasad deklarowania akcyzy od energii elektrycznej, sporządzania deklaracji, prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej oraz dokonywania w niej wpisów.
Dzięki szkoleniu uczestnicy uzyskają wiedzę pozwalającą na analizę wszelkich zdarzeń gospodarczych dotyczących energii elektrycznej z puntu widzenia akcyzy, ocenę prawidłowości dotychczas stosowanych rozwiązań oraz wskazanie czy w danej organizacji możliwe jest stosowanie zwolnień z akcyzy dla energii elektrycznej.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Informacje wstępne:
- Źródła prawa i harmonizacja podatku akcyzowego od energii elektrycznej na gruncie UE.
- Zasady ogólne podatku akcyzowego odnoszące się do energii elektrycznej.
- Właściwość organów podatkowych.
- Podatnik akcyzy w zakresie energii elektrycznej.
- Rejestracja dla potrzeb akcyzy:
- Podmiot zobowiązany do rejestracji w związku z transakcjami i zdarzeniami dotyczącymi energii elektrycznej.
- Procedura rejestracji i terminy.
- CRPA (Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych).
- Czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą w odniesieniu do energii elektrycznej:
- Omówienie katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.
- Zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą – stosowanie w odniesieniu do energii elektrycznej.
- Case study.
- Zobowiązanie podatkowe z tytułu akcyzy od energii elektrycznej:
- Stawka podatku.
- Zasady ujmowania poszczególnych transakcji w deklaracji akcyzowej.
- Case study.
- Zwolnienia z akcyzy dotyczące energii elektrycznej:
- Katalog zwolnień.
- Omówienie warunków stosowania zwolnień z akcyzy energii elektrycznej.
- Case study.
- Wymogi formalne związane z rozliczaniem podatku akcyzowego:
- Deklaracja akcyzowe dot. energii elektrycznej i zapłata podatku.
- Ewidencje akcyzowe – zasady prowadzenia oraz dokonywania wpisów.
- Planowane zmiany: CEWA – centralna ewidencja wyrobów akcyzowych.
Prowadzący:
Karol Trybulec
Doświadczony doradca podatkowy i radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi (VAT, akcyza, PCC), kontrolami oraz obroną interesów podatników w sporach z organami podatkowymi.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie oraz studia podyplomowe z zarządzania finansami przedsiębiorstw na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Swoje kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym zdobywał w międzynarodowej firmie doradczej, kancelarii prawnej oraz obecnie w roli prawnika in-house. Doświadczony trener – prowadził zarówno szkolenia zamknięte, warsztaty podatkowe jak również wykłady przeznaczone dla członków izby radców prawnych.
W pracy zawodowej specjalizuje się przede wszystkim w strukturyzowaniu optymalnych podatkowo międzynarodowych łańcuchów dostaw, doradztwie w branży produkcyjnej, nieruchomościowej, energetycznej i e-commerce. Występował w licznych kontrolach podatkowych, celno-skarbowych i postępowaniach sądowych (w tym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym) gdzie reprezentował interesy podatników.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.