Czas pracy w służbie cywilnej bez tajemnic – czyli jak w praktyce planować i rozliczać czas pracy po zmianie przepisów
Problematyka czasu pracy to jedno z najbardziej zawiłych zagadnień z obszaru prawa pracy. Pomimo że obowiązujące w tym zakresie przepisy były wielokrotnie nowelizowane m.in. w celu zapewnienia ich przejrzystości oraz uelastycznienia, to jednak nadal budzą liczne wątpliwości w praktyce. Te wątpliwości dotyczą w szczególności zmian, które w ostatnim czasie weszły w życie w zakresie nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o służbie cywilnej. Szkolenie ma na celu zapoznanie jego uczestników ze zmianami oraz poprawnym sposobem wdrożenia ich w praktyce, a także z innymi zagadnieniami, w szczególności dotyczącymi rozliczania nadgodzin, sposobu ewidencjonowania czasu pracy, rekompensowania pracy świadczonej poza rozkładem czasu pracy, czy też prowadzenia dokumentacji związanej z czasem pracy.
Uczestnicy szkolenia będą mieć możliwość nie tylko poznać zagadnienia dotyczące czasu pracy zaprezentowane przez trenera, ale również rozwiać zgłaszane przez nich wątpliwości z tego obszaru. Istotną korzyścią z udziału w szkoleniu jest otrzymanie wzorów dokumentów z zakresu omawianej tematyki oraz zwrócenie uwagi na zagadnienia, które najczęściej są przedmiotem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do pracowników działów kadr i płac, osób kierujących pracownikami, jak również każdego, dla którego w kręgu zainteresowania pozostaje szeroko rozumiane prawo zatrudnienia.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Zmiana uprawnień pracowników z tyt. rodzicielstwa związana z czasem pracy – odbieranie od pracowników zgody na świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych oraz w nocy – wzór.
- Problematyka elastycznego czasu pracy w stosunku do pracowników szczególnie uprawnionych – wzór.
- Nowe przerwy w pracy przewidziane w Kodeksie pracy oraz zasady ich udzielania.
- Prawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pracy zdalnej, zwolnienia z powodu działania siły wyższej oraz urlopu opiekuńczego po zmianach.
- Czas pracy w informacji o warunkach zatrudnienia po zmianach: pojęcia dobowego oraz tygodniowego wymiaru czasu pracy, informacja o dobowych oraz tygodniowych odpoczynkach, zmiana informacji o warunkach zatrudnienia, postać elektroniczna informacji o warunkach zatrudnienia.
- Rozliczanie nadgodzin w 2024 r. po zmianach od 01.01.2024 r. – polecenie pracy w godzinach nadliczbowych, ewidencjonowanie, ograniczenia podmiotowe i czasowe, zasady rekompensowania, prawidłowa treść wniosku pracownika dot. rekompensowania nadgodzin czasem wolnym (wzór).
- Wliczanie szkoleń do czasu pracy na nowych zasadach.
- Rozliczanie wyjść prywatnych pracowników – dokumentacja (wzór), ewidencjonowanie, naliczanie wynagrodzenia.
- Czas pracy osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Systemy czasu pracy stosowane w służbie cywilnej – okresy rozliczeniowe, planowanie oraz rozliczanie czasu pracy w ramach systemu.
- Rozkład czasu pracy - zasady tworzenia i modyfikacji harmonogramów czasu pracy, termin przekazania grafików, harmonogramy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres przechowywania.
- Czas pracy pracownika świadczącego pracę zdalną (wzory).
- Problematyka naruszenia doby pracowniczej przy wydłużonej pracy w niektórych dniach tygodnia – propozycje rozwiązań.
- Praca w niedzielę i święto - dopuszczalność, zasady rekompensowania z uwzględnieniem różnej ilości godzin świadczenia pracy w te dni.
- Rekompensowanie pracy poza normalnymi godzinami pracy kadry zarządzającej oraz kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych.
- Stwierdzane przez inspektora pracy uchybienia a możliwość nałożenia grzywny na osoby odpowiedzialne za przestrzeganie przepisów o czasie pracy.
- Zakres kontroli PIP w obszarze czasu pracy.
- Wykroczenia przeciwko prawom pracownika z zakresu przepisów o czasie pracy – działania wypełniające znamiona wykroczenia i skutkujące wszczęciem postępowania wykroczeniowego, osoby odpowiedzialne.
Prowadzący:
Ekspert ds. prawa pracy
Radca Prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, doświadczony trener, praktyk zajmujący się na co dzień problematyką prawa pracy, pracownik administracji publicznej, autor publikacji i współorganizator konferencji z prawa pracy, absolwent kierunków: prawo i administracja Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.