Podstawy podatku akcyzowego
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi podatku akcyzowego. Uczestnicy szkolenia poznają najważniejsze zasady rządzące akcyzą – czym jest zasada jednokrotności opodatkowania, dlaczego akcyza jest podatkiem pośrednim, co wynika z harmonizacji przepisów akcyzowych.
Omówione zostaną wyroby mogące podlegać opodatkowaniu – wyroby energetyczne, energia elektryczna, alkohole, preparaty smarowe, gaz i węgiel. W trakcie szkolenia za pomocą praktycznych przykładów uczestnicy zapoznają się z czynnościami, które mogą podlegać opodatkowaniu w odniesieniu do konkretnych wyrobów.
Istotnym punktem szkolenia będzie omówienie procedury zawieszenia poboru akcyzy, warunków jej stosowania, funkcji jaką pełnią składy podatkowe w działalności opodatkowanej akcyzą oraz podstawowych zwolnień i preferencji akcyzowych. Omówione również zostaną rodzaje zabezpieczeń i ich funkcja w całym systemie akcyzy.
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Informacje wstępne:
- Źródła prawa i harmonizacja podatku akcyzowego na gruncie UE.
- Zasady ogólne podatku akcyzowego.
- Właściwość organów podatkowych.
- Podatnik akcyzy.
- Wyroby akcyzowe:
- Omówienie poszczególnych kategorii wyrobów akcyzowych (wyroby energetyczne, węglowe, gazowe, alkohol, energia elektryczna itp.).
- Wiążąca informacja akcyzowa – funkcja i procedura uzyskiwania.
- Rejestracja dla potrzeb akcyzy:
- Podmiot zobowiązany do rejestracji.
- Procedura rejestracji i terminy.
- CRPA (Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych).
- Czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą:
- Czynności krajowe.
- Czynności międzynarodowe.
- Zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą – praktyczne przykłady.
- Procedura zawieszenia poboru akcyzy:
- Definicja i funkcja w systemie podatku akcyzowego.
- Skład podatkowy – funkcja w systemie podatku akcyzowego oraz najważniejsze wymogi jego prowadzenia.
- Warunki stosowania procedury.
- Zabezpieczenie akcyzowe.
- Preferencje związane z opodatkowaniem akcyzą:
- Stawka 0 zł.
- Zwolnienia z podatku.
- Stawka obniżona.
- Normy zużycia wyrobów akcyzowych.
- Wymogi formalne związane z rozliczaniem podatku akcyzowego:
- Deklaracje akcyzowe.
- Zapłata akcyzy – wpłaty dzienne, banderole.
- Ewidencje akcyzowe.
- Planowane zmiany: CEWA – centralna ewidencja wyrobów akcyzowych.
Prowadzący:
Karol Trybulec
Doświadczony doradca podatkowy i radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi (VAT, akcyza, PCC), kontrolami oraz obroną interesów podatników w sporach z organami podatkowymi.
Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie oraz studia podyplomowe z zarządzania finansami przedsiębiorstw na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Swoje kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym zdobywał w międzynarodowej firmie doradczej, kancelarii prawnej oraz obecnie w roli prawnika in-house. Doświadczony trener – prowadził zarówno szkolenia zamknięte, warsztaty podatkowe jak również wykłady przeznaczone dla członków izby radców prawnych.
W pracy zawodowej specjalizuje się przede wszystkim w strukturyzowaniu optymalnych podatkowo międzynarodowych łańcuchów dostaw, doradztwie w branży produkcyjnej, nieruchomościowej, energetycznej i e-commerce. Występował w licznych kontrolach podatkowych, celno-skarbowych i postępowaniach sądowych (w tym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym) gdzie reprezentował interesy podatników.
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało przyjęte.
Potwierdzenie edycji danych uczestnictwa w szkoleniu otrzymasz również w osobnej wiadomości e-mail.